Észlelőrét
A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája
Súlyzó-köd
Súlyzó-köd (régi)
Súlyzó-köd
A hónap képe döntős: 2024. augusztus
Még júliusi kép és igencsak megszenvedtem a feldolgozással. Meglepő volt, hogy ilyen népszerű célpont és még sosem készítettem róla képet, de most már értem miért! :D
Ennél sokkal több expó készült amúgy de a csapnivaló átlátszóság miatt végül kb a felét kidobtam és így jobb lett az eredmény.
Készítette
Bartek Luca
Optika
Celestron C14 EdgeHD + 0.7x Reducer
Kamera
ZWO ASI6200MM Pro
Mechanika
RST-300
Helyszín
Lugano, Svájc
Dátum
2024-07-19
Expozíciós adatok
10h 40′
Szűrők
Antlia LRGBSHO
Hozzászólások
Jámbor Tamás László
Ez valami fenomenális lett. Így ezt még sose láttam. Gratula. Hónap képe gyanús. :)
Köszönöm, azt hiszem értem én is, és nagyrészt egyet is értek. Ízlés tekintetében én eléggé a konzervatív oldalon vagyok, így elfogult (mint ahogy valószínűleg mindenki más is a saját szubjektív látásmódja alapján).
Szerintem viszont az, hogy nagyon sok asztrofotós rendesen felhúzza a szaturációt, hdr-t, zajszűrést, csillagkicsinyítést, élesítést, stb., és ezek a képek esetleg meg is jelennek neves fórumokon, kb. az égvilágon semmit nem jelent. Attól, hogy sokan csinálnak valamit, még nem lesz feltétlenül követendő referencia. Sok képnél (nem itt, inkább külföldieknél) azt érzem, hogy a fotós nem tiszteli az eget, fontosabb a kép és a fotós sikere. Kicsit kívülállóként mondom, mert nem-igen fotózom. De fotósoknál, rajzosoknál is láttam az ég végtelen tiszteletét, és az ellenkezőjét is.
Egyetértek, hogy nincsenek éles határok, és nagyon gyorsan eltűnik a vizuális viszonyítási alap. Igen, a H-alfa csak akkor látszik, ha nagyon fényes (eddig talán 2 diffúz objektumban láttam vörös színt nagy és még nagyobb távcsővel, de azok elképesztőek voltak). Illetve fotózva kb egy telével mélyebbre lehet menni, mint vizuálisan bármivel. Érdekes téma, sokat lehetne beszélni róla, és szerintem jó is, hogy beszélünk róla.
Köszönöm mindenkinek a visszajelzéseket. Értem mire gondolsz és igazad is van. De tény, hogy ezt az asztrofotók nagyon nagy százalékáról el lehetne mondani - a bolygókat leszámítva. Az Androméda galaxis leghalványabb külső részei sosem látszanának a mag beégése nélkül, ha lineárisan nyújtjuk a képet. Mindenhol, ahol mondjuk hidrogén meg oxigén is van, a szemünk - teszem fel mert nem vagyok nagy vizualista - az oxigént sokkal jobban látja. De a kamera mégis erősebben veszi fel a hidrogént, mert több van belőle. Nyilván ennél a képnél konkrétan nem ez történt, de hát hol húzzuk meg a határt? Valószínűleg ez ízlés dolga is, ha többet akarunk megmutatni, valahol kompromisszumot kell kötni. Érdekes téma ez, és minél mélyebbre nyúlunk a kamerákkal (ez az egyértelmű tendencia), egyre relevánsabbá válik a kérdés. Igyekeztem a középső részt a szárnyaknál fényesebben tartani, de ha ott is láttatni akarom a struktúrákat na meg a színeket, akkor nem lehet beégetni.
Hadd álljak itt egy ellenvéleménnyel. Gyönyörű lett a kép, szó se róla. Nagyon szép a feldolgozás szerintem is, de az M 27 fő struktúrája eltűnt róla (gondolom a nagyon erős HDR miatt). Az M 27 nem ilyen. Azért merem ezt mondani, mert láttam már nagyon szépnek vizuálisan. Van róla egy viszonylag friss vázlatom (rajz), és az egyik pillangószárny darabjai is éppenhogy látszottak, a beljebb futó OIII szálak pedig egész egyértelműek voltak.
Mondjuk aláírom, hogy bravúros dolog úgy feldolgozni egy ilyen ködöt, hogy a fényes és a halvány részek is szépek legyenek.
Ez baromi jó lett Luca! Egyáltalán nem érezni izzadtságszagúnak, szóval ha szívás is volt a feldolgozás szépen megoldottad. Grat
Szuper részletek! Én kicsit a vöröset szolidabbra venném, de ez izlés dolga. Anno én is megszenvedtem ezzel az objektummal....főleg a színekkel. Legyen a neve "Pillangó-köd"...a súlyzó már ugysem ismerhető fel benne! :-D
Gratulálok!
Az van Luca, hogy ez pont olyan, mint egy éppen széteső csillag :)))) Lehetne planetáris köd is a beceneve :D
Köszi szépen srácok, valószínűleg igazatok van. Próbáltam kicsit javítani és feltöltöttem egy új verziót. Ja és egyetértek ez már egyáltalán nem súlyzó meg almacsutka, hanem lepke :D
Szuper lett, Luca. Így még nem láttam ezt az objektumot. Megérte leválogatni nyerseket.
A háttét az én monitoromon is pirosba hajlik. Váltottál manaspág monitort, vagy direkt így alkottad meg a képet?
Brutál. Nagyon látványos lett a planetáris, nem is tudom, hogy láttam-e már ilyen élőnek, intenzívnek. Nagyon eltaláltad. A háttér kicsit vörösbe hajlik, de nem zavaró, pláne ilyen előtérrel :) Asszem érdemes lenne átgondolni a legtöbb objektum becenevét. Hol súlyzó ez már? :))) Ugyan ez igaz a Sarló-ködre is amúgy.
Szia. Nagyon szép lett, erről az objektumról ez az első fotó amit láttam, és tetszik.