Észlelőrét

A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája

NGC3227 és társa

Egyik kedvenc témámat sikerült vére feldolgoznom. Nem mondom ,hogy kész inkább csak abba hagytam a fotózását .Sötétebb égről még lehetne mit előcsalni .

Készítette

Panyik Lénárd

Optika

250/1000 APM 1.5 2" kómakorrigáló barlow

Kamera

Lacerta DSPro 2600c

Mechanika

Eq6 pro átalakított

Helyszín

Ágfalva

Dátum

2024-05-09

Expozíciós adatok

306x240s 123X300s -20C Hcg mód G100

Hozzászólások

 Panyik Lénárd Panyik Lénárd

Szia Gábor köszönöm a segítséget ! Megpróbalom a következő képnél ezt a módszert . Azért erre kitalálhatnának egy egyszerűbb megoldást is mint ami a Nebulóban is van pl

 Galambos Gábor Galambos Gábor

Lénárd! Ha jól értem azzal van a gondod a WBPP-ben, hogy a különböző éjszakákon készült nyerseket az azokhoz az éjszakákhoz tartozó flatekkel kalibrálja a script? Ezt én úgy oldom meg a WBPP-ben, hogy az adott éjszakán készült nyerseket és flateket egy-egy közös mappába mentem el. Tehát minden éjszaka egy mappa, nyersekkel és flatekkel. A mappákat úgy kell elnevezni, hogy mindegyikben legyen egy azonos kifejezés, amit egy változó attribútum követ. (Én például így használom: M101_date_20240515, a másik mappa pedig M101_date_20240520.) A WBPP-t megnyitva a mappa tartalmakat az "Add directory" gombbal add hozzá, egyiket a másik után. A darkokat és a biast (vagy flatdarkot) bárhol lehetnek a gépeden, külön add hozzá, ezeket felismeri az expóidőkről. Jobb oldalom a WBPP-ben a +-jellel add hozzá a "date" szócskát, így tudja a script, hogy az egy mappában lévő nyerseket ugyanabban a mappában lévő flatekkel kell kalibrálni. Ha mindent hozzáadtál, ezt ellenőrizheted is, mert két éjszaka esetén két sorban jelennek meg a nyersek és a flatek is a Calibration fül alatt (azonos expóidő esetén is). Ha ráállsz a korrekciós kép sorára, láthatod, hogy melyik dátumú nyerseket fogja azokkal kalibrálni.

 Panyik Lénárd Panyik Lénárd

Köszi Peti ! Igen háttér eléggé terhelt sajnos még nem állt össze a rendszer.A csóvát nagyon szerettem volna kiexponálni dehát nem sikerült . Tudtommal Lóránd ugyanezt a célpontot lövi a nagyágyúval ott szerintem elő fog jönni minden :)

 Kiss Péter Kiss Péter

Nagyon szép és mély fotó lett, gratulálok! Én is szeretem ezt a párost, mert vizuálisan is szépek és részletesek (az NGC 3227 spirálkarjai látszanak 20T-ben).
Nem ismertem a bal oldalt a képből kifutó árapálycsóvát (és a jobb oldali kunkort se). Laci, én arra tippelnék, hogyha az előbbinek a kék végére gondolsz, az talán melléktermék. A képet megtépve több függőleges kék csík is van arrafelé, és az egyik "alatt" kék az árapálycsóva. Szóval van még benne potenciál - még sokszor ennyi expóval.

 Panyik Lénárd Panyik Lénárd

Köszi Bence ! A képeiden meg is látszik ,hogy komoly munkát tettél bele :) Én nem használom ki a WBPP összes funkcióját . Mióta behozták sokat fejlődött .Ez az én hanyagságom.

 Tóth Bence Tóth Bence

Én nem használom a WBPP-t, kicsit más a workflow nálam. Minden éjszaka nyerseit lekalibrálom másnap (dark + flat, erre inkább írtam egy saját scriptet, ami gyakorlatilag egy kattintás, nem kell a wbpp-vel szarakodnom), és onnantól csak a kalibrált képeket használom. Ha megvan az összes nyersanyag amire szükség van, akkor utána jöhet a többi (szelektálás, illesztés, integráció, esetleg drizzle). Ezeket is WBPP nélkül csinálom, mert sokkal nagyobb a kontrollom felette. Pl sok esetben több stacket is csinálok különböző szelekcióval / súlyozással hogy növelni tudjam a felbontást.

 Panyik Lénárd Panyik Lénárd

Köszi szépen Laci ,hogy megnézted . ezt a képet találtam https://throughlightandtime.com/galaxies-ngc2x-5x/ngc-3227-lrgb-cdk-24-final-crop-27-june-2022/ esetleg ránézel, hogy melyik részre is gondolsz ? bár színben ez ákk hozzá közelebb http://www.astrophoton.com/NGC3227.htm .Ha van valami nem oda illő akkor neki esek megint .Köszi szépen :)

Dr. Francsics László Dr. Francsics László

Nekem is bejön!
Látszik, hogy kicsit kellene még neki expó, de nagyon látványos így is.
Nekem az tűnt fel, hogy az árapálycsóva egyik oldala kékes. Ez képfeldolgozási artifaktum, vagy valódi csillagpopulciós különbség lehet?
A lenti kis galaxiscsoport kifejezetten szép

 Panyik Lénárd Panyik Lénárd

Szia Bence ! Örülök ,hogy rénézteél . A különböző expók a flat miatt vannak. Lehet amatőr dolog de csak így tudtam megoldani szóval ha 2 vagy több csoportra szedem wbpp ben a Lights képeket akkor külön is dolgozza fel őket és több masterom lesz .Ha meg egy csoportba van nem lehet hozzá eltérő flat-et rendelni vagy csak én nem tudom ,hogyan kell . Így egy perces eltérésekkel szoktam lőni a nyerseket amit egybe fel is dogoz gép . Ha esetleg tudsz rá megoldást azt szívesen fogadom :) Lehet megpróbálom jobban meghúzni a képet de a hátterem nem volt valami egyenletes , az apm-nek hatalmas a munkatávolsága és az adapter amim jelenleg van hozzá még 2"-os sincs, így a vignettáció borzasztó .Majd jövőhéten szerzek hozzá egy combosabb adaptert . Szerintem jobb égről kb 20 óra után már szépen jönneaz a kis bal oldali csóva :)

 Tóth Bence Tóth Bence

Szép gx pár Lénárd, nagyon jól néz ki az árapálycsóva rendszer is, háttér is tele van szép apróságokkal. Azt nézem hogy mintha egy egész hosszú nyúlvány indulna balra a fényes csillagok irányába, bár ha 30 órából nem igazán jön elég küzdelmes lenne azt szépen előhozni... Azt megkérdezhetem miért vannak 4 meg 5 perces expók? (Miért nem csak 5, vagy mondjuk 10)?

 Panyik Lénárd Panyik Lénárd

Köszönöm István közben módosítottam az expo számot mert a 180 s véletlen került oda : D

 Kollár István Kollár István

Szia! Nagyon jó ez a kép, jó sok időt raktál bele, meg is látszik rajta! Gratulálok!