Észlelőrét

A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája

AR 3635 körüli fáklyamező

Ez egy visszafogott, kevésbé aktív csoport, viszont arra kiválóan alkalmas volt, hogy a reverse granule-t és a fáklyamezőt jól meg lehessen figyelni Ca-K tartományban.

Készítette

Dr. Francsics László

Optika

Soleye 300 "Violet" mirror

Kamera

ASI 174 MM

Mechanika

Skywatcher EQ6

Helyszín

Magyarország

Dátum

2024-04-13

Expozíciós adatok

3 ms 50 gain 4000 15%-a

Szűrők

Soleye "Reverse Granule" 3,7 Angstöm Ca-K filter

Hozzászólások

 Váradi Nagy Pál Váradi Nagy Pál

ez egy akkora kép, mondtam a másik fórumban is, hogy a nem-napozók kb fel sem fogják, mekkora

Dr. Francsics László Dr. Francsics László

Hát bonyolult, már ezt nem azért mondom, mert más nem értheti, hanem mert nincs sehol sem leírva normálisan, csak tudományos kutatásokban, onnan meg én nehézkesen tudtam kihámozni.
Valami olyasmi a lényeg, hogy néhány száz km-rel a fotoszféra fölött a kromoszféra hőmérsékleti eloszlása megfordul, és ott fényes, ahol a fotoszféra hideg.

Erre itt van két tudományos összefoglalás, ha van kedved, bogarászhatod :-) Szerintem sejteni lehet, mi a magyarázat, de tisztán nem értem.
A jelenség:

"Míg a látható kontinuumban a korong középpontja közelében készült intenzitásképek fényes granulákat és viszonylag sötét intergranuláris határokat mutatnak, a Ca II H és K vonalak szárnyában készült megfigyelések hasonló mintázatot mutatnak, de fordított intenzitáskontraszttal. Ezt a fordított granulációnak nevezett hatást a fotoszférikus színképvonalak intenzitásméréseiben is észlelték. Ezek a megfigyelések arra utalnak, hogy az intenzitáskontraszt megfordulása már az átlagos geometriai szint feletti kb. 150 km-es magasságban bekövetkezik, ahol τ500 = 1."

És a magyarázat...
"A fotoszféra hőmérsékleti szerkezete a felszálló folyadékelemek tágulása és a sugárzásos felmelegedés közötti verseny eredménye. Az előbbi a folyadék hőmérsékletének csökkentésére, míg az utóbbi a sugárzási egyensúlyi hőmérséklet felé történő növelésére hat, nettó entrópia-nyereséggel. Miután a folyadék felborul és a konvekciós zóna felé ereszkedik, a sugárzási energiaveszteség ismét csökkenti a folyadék entrópiáját. A fotoszférába behatoló és felboruló folyadékelemek sugárzási melegedése és lehűlése nem egyenlő mértékben történik. E folyadékelemek kumulatív felmelegedésének és lehűlésének egyensúlyhiánya felelős a fotoszférában a hőmérséklet-ingadozások magassággal való megfordulásáért."


 Nagy Zoltán A. Nagy Zoltán A.

Döbbenetes részletek, tényleg mintha csak rotyogna a napfelszín! Ez a reverse granula ez most hogy is értendő? Mármint a szavakat úgy értem, csak a fizikája érdekel... Nem a felszálló anyag, hanem a lebukók részeket emeli ki a Ca-K tartomnány vagy hogy is van ez?