Észlelőrét

A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája

Színes Holdkifli #3

Színes Holdkifli

Színes Holdkifli

Az új kamerámmal belefér a Hold a teljes látómezőbe :) A színekkel, mint mindig, most se vagyok biztos...

#2: Köszönöm a tanácsokat, gyúrtam még rajta.
#3: És még egyszer...

Készítette

Dr. Ruszkai Ákos

Optika

SkyWatcher Evostar ED 80/600 DS-Pro Apo

Kamera

ZWO ASI 585 MC-Pro színes, hűtött kamera

Mechanika

SkyWatcher HEQ-5 Pro Goto mechanika (bordásszíjhajtással)

Helyszín

Gyál

Dátum

2024-04-13

Expozíciós adatok

5000 frame / 750 stackelve, exp=2.0ms gain=252 t = -10°C

Szűrők

IDAS LPS-P3 ZF fotografikus mély-ég szűrő (ZWO ASI kamerákhoz)

Hozzászólások

Dr. Ruszkai Ákos Dr. Ruszkai Ákos

Javítgattam, ahogy tudtam.

Dr. Ruszkai Ákos Dr. Ruszkai Ákos

Sziasztok!

Nagyon szépen köszönöm mindkettőtöknek, hogy írtatok! Elnézéseteket kérem, hogy csak most válaszolok, csak kissé so dolgom volt a héten :)

Laci, a háttér inhomogenitása tulajdonképpen a Hold maga, bár ezt gondolom te is tudod. A feleségemmel együtt egy sima 28 mm-es Apex okulárban meg is néztük aznap este a Holdsarlót, páratlan látvány volt! Az emberi szem dinamikáját semmi se tudja felülmúlni, tstán látszottak részl az árnyékos oldalon a földfénynek köszönhetően, sőt, még pár fényesebb csillagot is láttam a Hold körül! Tiszta HDR volt, mint ahogy az manapság annyira dívik is, csak ez a valóság volt. :) Szóval félig tudatos, félig abból ered (inkább ebből), hogy ha behúztam a sötéteket, hogy a háttér fekete legyen, akkor túlságosan elkezdett sötétedni a terminátor is, azt pedig nem szerettem volna - a tavalyi egyik fotómnál ugye pont ezt tanácsoltad, hogy próbáljam meg hirtelen bebuktatni a sötétbe, ahogy az valójában az okulárban is látszik.

Írod, a színréteget érdemes jobban elmosni: lehet, hogy még most is rosszul csinálom: örültem, hogy ezzel az összeállítással az egész Hold belefért a látómezőmbe (ősszel tervezek korrektort venni, akkor meg pláne bele fog!), így az egész képet dolgoztam fel egyszerre, nincs alapvetően mono Holdam, és arra ráhúzva egy színes, mint színréteg. Szedjem külön a kettőt, úgy dolgozzam fel? Rá kell keressek erre, ilyet még sose csináltam.

Köszönöm a szűrő tippet! Gyorsan rákerestem, de csak klip szűrőt találtam. Majd körülnézek fórumokon, hogy van-e ehhez hasonlatos sima verzióban.

Rafi, köszönöm! Nem sokat volt még időm próbálgatni, de az eddigi kameráimhoz képest hatalmas a látómezeje, -10 °C-ra kb. 5 perc alatt hűl le szobahőről, meg úgy az egész olyan komoly, "nagyfiús" játknak néz ki. Nekem nagyon tetszik!

 Schmall Rafael Schmall Rafael

Hasznos infókat írt Laci!
Én gratulálok az új kamerádhoz. Így hát ... ezért szakad az eső. :) Na de viccen kívül, elég frankó kis CMOS az. Én is szemezgetek vele!

Dr. Francsics László Dr. Francsics László

Szia! Elsőre jó!

De amúgy ez nagyon nehéz téma. Amit gyorsan ki lehet/kell javítani, és gyakorlatilag az összes holdfotós elrontja, még a legnagyobb is folyton, az hogy a háttér nem fekete. A mélyégfotózással ellentétben itt be kell húzni a hátteret feketére, különben zavaros lesz. Itt konkréten zöldes mező van a háttérben.

Színek: szerintem, amit a rendszer tud, azt kihoztad. Ez a max színes CMOS-szal, lencsés távcsővel, és erősen kis megvilágítottságú holdon. Ez a 3 körülmény a színeshold-fotózás ellensége.
Nem szerencsés a lencsés távcső, sem a színes CMOS, de a legkevésbé a holdsarló jó, mert egyszerűen a fény-árnyék határokon a színszóródás nagyobb, mint a hold saját színei. A spektrum szerint más és más mértékben hajlik a fény, azért színesek a kráterperemek, pedig nem azok, vagy nem úgy.
Na, ehhez képest a fotó tök jó. A fény árnyék peremeken a színréteget érdemes jobban elmosni.
Amit tudsz csinálni színes kamerával, hogy a nappali fényviszonyokat helyreállító szűrőt teszel a fényútba, amit az átalakított gépek WB-jének helyreállításához találták ki. Ez az Astronomik OWB filter, ami sokat segíthet.

A terminátortól kicsit távolabb gyakorlatilag tökéletesek a színek. Szerintem a ciános rész is az, de még tanulmányozom.