Észlelőrét
A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája
Ebihalak (IC 410)
Ebihalak (IC 410)
Ebihalak (IC 410)
A képen az IC 410 (egyéb azonosítói: Sh2-236 és LBN 807) emissziós ködösség látható. Az északi éggömb közkedvelt asztrofotós célpontja a Szekeres csillagkép irányában látható.
Úgy tartják, hogy a ködkomplexum látványos megjelenése, a központjában lakó NGC 1893 jelű fiatal csillagokból álló halmaznak köszönhető. A csillagszél által elfújt ritkább gázok és anyagok látványos, íves formákban torlódnak fel a halmaztól távolabb. A sűrűbb képződmények - melyeket a csillagszél még nem tudott szétfújni, - pedig olyan látványos struktúrákat alkotnak, mint az objektum jellegzetes, ebihalra emlékeztető képződményei. Az IC 410 ködösséget ezért Ebihal-ködként is emlegetik.
A csillagszél és sugárzás által formálódó ebihalak hatalmas, mintegy 10 fényév hosszúságú, sűrű gázból és porból álló struktúrák, úgynevezett globulák. Ezek a területek csillagok születésének helyszínei. A színes gázfelhőt itt-ott sötét porködök szabdalják.
A fotó alapanyagaként szolgáló nyers képek monokróm kamerával és keskenysávú szűrőkkel készültek. A feldolgozás során az úgynevezett Hubble-palettás (SHO), azaz hamis színes eljárás szabályait követtem.
1. alkalom: Első fotózás a Quattro 300P távcsővel, 55 %-os megvilágítottságú Holdvilág mellett. Az udvarban állítottam fel a rendszert. Bortle 5 ég alatt 25x600’’ Ha kép készült.
2. alkalom: Korán befelhősödött, illetve a Hold is felkelt, ezért abba kellett hagyni a fotózást. Néhány képet ki is kellett dobnom. Bortle 5 ég alatt 12x600’’ SII kép készült.
3. alkalom: 23 óra után a célpont alacsonyra süllyedt, ezért célpontot váltottam. Holdmentes, Bortle 5 ég alatt 24x600’’ OIII kép készült.
4. alkalom: Begyűjtöttem mindhárom keskenysávú szűrővel a tervezett 4 óra 10 percnyi anyagot az „Ebihalakról”. Bortle 5 ég alatt 14x600’’ SII, 1x600’’ Ha és 2x600’’ OIII kép készült.
5. alkalom: Első kitelepülés a Quattro 300P távcsővel. Nagyon elégedett voltam. Élmény volt fotózni a nagy távcsővel sötét ég alatt. 3x6x300’’ RGB és 5x600’’ Ha kép készült.
Készítette
Galambos Gábor
Optika
Sky-Watcher Quattro 300P
Kamera
ZWO ASI2600 MM Pro
Mechanika
Sky-Watcher CQ350 Pro
Helyszín
Szeged Baktó
Dátum
2025-03-19
Expozíciós adatok
sum 15h20': 4h20' SII; 5h10' Ha; 4h20' OIII; 30'-30' RGB; 15/40/100 db flat/dark/dark flat
Szűrők
Antlia 3nm narrowband Pro 36 mm; Antlia LRGB Dark Series 36mm
Hozzászólások
Szia Bence! Köszi! Nem Lacerta minőség, oda kell rá figyelni. Korábban a 200/800 Newtonom is SW Quattro volt és azért lehetett vele nagyon klassz képeket készíteni, csak ki kellett ismerni a csínját-bínját. Kitelepüléshez sajnos csak fektetve tudom szállítani az autó hátsó ülésén a 300-ast, így óhatatlanul is állítani kell rajta kint. 300/1200 Newtont jusztírozni majdhogynem nem egyszemélyes feladat, de megoldható egyedül is. A színek eltalálásának kiváltképp örülök, ez az első hamis színes fotóm. :) Van néhány jó referencia az észlelőréten. Valóban több expóval javulna a zajosság, talán majd fotózok hozzá a következő szezonban. Vagy nem, ha éppen másik célpont kelti fel a kiváncsiságomat. :) Köszönöm, hogy ránéztél!
@Pisti Örülök, hogy tetszik, köszönöm!
Szia Gábor! Grat az új rendszerhez, meg úgy általában a mono képfeldolgozáshoz. Jó volt látni folyamatában is a kép elkészültét :) Szépek a részletek, a színek. Nekem kimondottan tetszik hogy nincs szétkenve az egész zajszűréssel, szerintem ennyi zaj egyáltalán nem zavaró (vagy mondjuk úgy hogy sokkal kevésbé zavar ez mint a legyalult háttér zavarna :)). A két kivágás közül nem tudnám megmondani melyik tetszik jobban, van ami az egyikben tetszik jobban, van ami a másikban.
Jól eltaláltad a színeket! Jó kis kép lett!
@Laci Tulajdonképpen ez egy teszt volt, vagy inkább első próbálkozás, ez jobb kifejezés. Elég sokat bajlódtam a utófeldolgozással. Több forrásból gyűjtöttem össze a SHO képfeldolgozás tudományának morzsáit, néhány csoporttársat is megkérdeztem. A feltöltött kép a 30. változat. :) Jó, hogy nem kapkodtam el. Biztató szavaidat köszönöm!
Szia Tomi! Köszönöm, hogy ránéztél és megfogalmaztad a véleményed! A kép valóban kicsit zajos. A valamivel több, mint 15 óra expozíciós idő nem sok keskenysávban. Ennél több kellene, mondjuk legalább kétszer ennyi. A háromszor ennyi persze még jobb lenne, ami nekem is kihívás lenne, hiszen még sohasem fotóztam 30-31 óránál többet egy célpontra. Szóval igazad van. Ami pedig a zöld színt illeti, igyekeztem minél több színt megjeleníteni. Sokat elemeztem, itt az Észlelőréten a díjazott SHO fotókat és arra jutottam, hogy bármilyen furcsa is elsőre, de nem irtom ki a zöld színt. Köszönöm Tomi!
Gábor, ezt nagyon jól dolgoztad fel. Semmi túlzás, teljesen természetes, gazdag színekben, és szemem számár a csillagok és a ködök viszonya is jó.
Szia Gábor!
Először is, gratulálok az első monochrom SHO keskenysávú fotódhoz és ahoz való mindenhez, szóval a fotózástól kezdve egészen a számdra újnak számító feldlgozáshoz, ami lehet így elsőre kicsit furcsa volt. Gratula ezekhez a sok első alkalmakhoz is :) És hát ez a 30cm-is newtonocska nem rossz, csak be kell jól jusztírozni ez a lényeg - ez viszont jól be volt állítva neked, amint a képen látom.
Ami a képet illeti - így elsőre nagyon jó. A sötét részekben ami van egy kis zaj, azt lehetne picit csökkenteni. Ami a kompozíciót illeti, nekem tetszik a négyzetes kompozíció is. A sötétebb részeken a szememnek az a zöldes árnyalat egy picit zavaró, de ezt lehet mindenki másképp látja.
Amúgy ez a objektum így kb 1000mm-be nekem is terben van, de majd esetleg az év végén nekiállok.