Észlelőrét

A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája

Coma-szuperhalmaz (Távoli világok a kozmosz peremén)

Objektumok anotációja

Kvazár QSO [HB89] 1256 + 280

Coma-szuperhalmaz (Távoli világok a kozmosz peremén)

A hónap képe döntős: 2023. május

Három hónappal ezelőtt egy őrült gondolat jutott az eszembe, hogy vajon az adott technikámmal, tudásommal és kb 2,5 évnyi tapasztalatommal, milyem mélyre tudok tekinteni a világűr mélységébe. Akkor eszembe jutott, hogy a Coma Berenices (Bereniké haja) csillagképben van egy galaxis halmaz, a Coma-halmaz (Abell 1656) ami több ezer galaxist tartalmaz, a távolsága több mint 350 millió fényév és az átmérője 20 millió fényév.

Körülmények, adatok gyűjtése és feldolgozás:
Már február végén elkezdtem gyűjteni a fotonokat, viszont az időjárás sokszor közbe szólt. Ez alatt a majdnem 3 hónap alatt csak 6 éjszakám volt, amikor tudtam fényképezni - de ez a 6 éjszaka is olyan volt, hogy ebből 2 éjszaka majd el fújt a szél, 4 éjszakán keresztül a Hold is már nagyon világított és persze hogy még “könnyebb” dolgom legyen még fátyol felhők is voltak. Nagyjából 30 óra adatot össze tudtam gyűjteni, ebből 15,5 óra Luminance és 14,5 óra RGB. A kép egy kb 60% kivágás az eredeti képből.

A feldolgozás után, amikor megláttam a végeredményt, azonnal a Hubble híres mélyég fényképe jutott az eszembe. A képemen, mintha gravitációs lencséket is lehetne látni.

Téridő utazás egy képen:
Amit a képen látunk, az egy több mint 350 millió éves fény. Még akkor hagyta el ezeket a galaxisokat, amikor még dinoszauruszok se léteztek. 350 millió évvel ezelőtt még csak a Karbón időszak kezdődött és az állatvilágból (a gerincesek közül) is csak a halak és kétéltűek léteztek.
Számomra ez a kép nagyon értékes, még akkor is, ha a színvilága szegény, ugyan is ilyen távolságokból a színek már eltompulnak - egyrészt azért, mert ez már nagyon nagy távolság és a vörös eltolódás is már markánsabb, mint a közeli galaxisoknál. A képen látható galaxisok ugyan is majdnem 7000 km/s gyorsasággal távolodnak.

Készítette

Dobrovodský Tamás

Optika

Lacerta 200/800 Fotonewton

Kamera

ASI 183MM Pro

Mechanika

ZWO AM5

Helyszín

Ímely - Szlovákia

Dátum

2023-04-24

Expozíciós adatok

LUM: 15,5 h, RGB: 14,5 h.

Szűrők

Astronomik DeepSky RGB set, és Astronomik L2

Hozzászólások

 Dobrovodský Tamás Dobrovodský Tamás

Nagyon meglepett a hír, amikor írtál nekem erről a kvazárról. Örülök, hogy elővetted a fotómat és átböngészted, így majdnem egy év után... Az objektumot megtaláltam a fotómon és felraktam a többi kép mellé...
Amúgy ez nagyon durva, hogy manapság már ilyen hyper-távoli objektumokat is le tudunk fotózni.. és a lassan elkészülő 250/1000-es távcsővel még jobban ki fognak nyílni a világrűr kapui a szemem előtt... Már alig várom, hogy célba vehessek pár objektumot...
Köszi szépen! :)

 Misi Róbert Misi Róbert

Kicsit szétnéztem még a fotódon és az "IC3959" galaxistól picit balra 11 óra irányában látható a QSO [HB89] 1256 + 280 kvazár (a fotón nincs jelölve) amely a 2.66-os vöröseltolódásával számolva 11.3 milliárd fényévre van tőlünk!!!

 Dobrovodský Tamás Dobrovodský Tamás

Koszi, Kozma Laci! Hat,, sokat beszeltunk mi errol a keprol.. Szoval mar vegre itt van... megerkezett... Megerte a 30 ora expo.. :)

 Kozma László Kozma László

Itt is gratulálni szeretnék a képedhez Tomi :) !!
Szuper lett :) !!

 Dobrovodský Tamás Dobrovodský Tamás

Koszi Peter! Azert is tettem magam probara, hogy kiprobaljam es lathassam sajat szemeimre a ezeket a nagyon tavoli galaxisokat. Ilyen jellegu fotom meg ugy sincs, vagy is meg nem volt es sok tapasztalatom se volt az efele foto feldolgozasaban. Orulok, hogy raneztel es ezeket kis apro reszleteket, amiket irtal, megprobalom rendbe rakni - viszont tudom, hogy nem lesz konnyu...

 Kiss Péter Kiss Péter

Megdobogtatják a szívem az ilyen fotók. Gyönyörű lett! A feldolgozás is szuper lett szerintem.
Egy technikai észrevételem lenne. A két központi galaxis felületén kifelé haladva egy ponton elég élesen változik a szín fehéresből narancsosba (de több galaxisnál is látszik a képen). Ez nem jellemző a galaxisokra. Szerintem érdemes lehet utánajárni, hogy valamilyen feldolgozási melléktermék-e, és ha igen, korrigálni.

 Dobrovodský Tamás Dobrovodský Tamás

Köszi Lénárd! :)

 Dobrovodský Tamás Dobrovodský Tamás

Köszi Laci! Valóban megérte a sok belefektetett munka és a 30 óra exponálás is... Sok kis apró részlet van a képen... és még csak most fogom felderíteni az egyes PGC objektumok adatait és távolságait. Amint Misi Robi is írta, van egypár objektum a képen, amelyek több mint 3-4 millárd fényévre vannak...

 Panyik Lénárd Panyik Lénárd

baromi jó téma és nagyon szép kép :) Gratulálok !

Dr. Francsics László Dr. Francsics László

Szerintem ez egy nagyon erős kép lett. Rendesen megragyogtattad, és még a spirálgalaxisokban szépen előbújtak a színek is. Tök jó a vágás is, jó, hogy csak 1 csillagot hagytál a látómezőben.

 Dobrovodský Tamás Dobrovodský Tamás

Köszi Robi! Aztan en is utananeztem... Elegge meglepett ez a kep es az, hogy ilyen melyeg objektumok is talalhatoak a kepemen.

 Misi Róbert Misi Róbert

Gratulálok! Ez egy tényleg "mélyűr" felvétel! A fotón a "PGC1826064" számmal jelölt galaxis (a fényes csillagtól kissé jobbra fent) kb. 3.8 milliárd fényév távolságban van! Gratulálok...ez igazi csúcsteljesítmény!
https://leda.univ-lyon1.fr/ledacat.cgi?o=pgc1826064

 Dobrovodský Tamás Dobrovodský Tamás

Köszi, István!

 Kollár István Kollár István

Lenyűgöző!