Észlelőrét
A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája
LMC a légkörfényben
A sárgás-narancsszínű légkörfény elsősorban a felső légkörben található nátriumatomok fénykibocsátásának köszönhető. Ezek a nátriumatomok főként akkor kerülnek a légkörbe, amikor a Föld légkörébe belépő apró meteoroidok elpárolognak. Az izzó meteoroidok során felszabaduló nátrium a felső légkörbe jut, ahol a napfény – különösen alkonyatkor vagy éjszaka, amikor az alsóbb légrétegek már sötétek, de a magasabbak még kapnak napfényt – gerjeszti az atomokat. Amikor ezek a gerjesztett nátriumatomok visszatérnek nyugalmi állapotukba, fényt bocsátanak ki, mégpedig az úgynevezett nátrium D-vonalak mentén, 589,0 és 589,6 nanométeres hullámhosszon. Ez a sugárzás jellegzetes narancssárgás-sárgás derengésként jelenik meg, hasonlóan a nátriumgőzlámpák fényéhez.
Készítette
Tóth Gergely
Optika
Sigma 85mm f/1.4 DG DN
Kamera
Sony A7IIIa
Mechanika
Benro Polaris
Helyszín
NamibRand Nature Reserve
Dátum
2025-05-25
Expozíciós adatok
Égbolt: f/1.4, 60s, ISO 800 (5 képes panoráma) + H-alpha: f/1.4, 60s, ISO 3200 Előtér: f/1.4, 60s, ISO 800 (4 képes focus stackelt panoráma)
Szűrők
Astronomik H-alpha 12nm MaxFR
Hozzászólások
Én szóltam! :D
Sorozatfelvételeken nagyon brutális a látvány, meg az egész menete is. Szépen lecseng, ahogy a Föld elfordul a Naptól. :)