Észlelőrét

A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája

Serpens felhő és a Lángoló koponya-köd

Ez életem első próbálkozása a sötét ködök világában, ami nyilván látszik is a szakértő szemek számára, de pont azért tettem fel a képet, mert nagyon örülnék minden tanácsnak, kritikának, hogy ezen a területen is nagyobb tudásra tehessek szert.
A Serpens e régiója tartalmazza a Serpens-felhőnek nevezett területet. Ez a szuper porfelhő számos reflexiós ködöt tartalmaz, amelyek közül az egyik a vdB 123, a kék reflexiós köd. Ez a szuperporfelhő a Serpens Tejútrendszer gazdag csillagmezeje fölött helyezkedik el, és halványkék ködként jelenik meg, határozott határokkal. A felhőnek ebben a régiójában számos HH objektumot is megfigyelhetünk. Ez az egész régió a Tejútrendszer nagyobb szerkezetének egy kis része, amelyet "Nagy Hasadéknak" neveznek. Maga a Nagy Hasadék egy óriási, sötét sáv, amely a Tejútrendszer síkján halad át.

A bal alsó képen, közvetlenül a sötét köd mellett található a vdB 123 - egy kis kék reflexiós köd, amely a Serpens molekuláris felhőbe ágyazódik, amely az Aquila Hasadéknak nevezett nagy helyi sötét felhőkomplexum része. Közvetlenül a vdB 123 felett található a Serpens Reflection Nebula (SRN), egy narancssárga színű bipoláris reflexiós köd, amely mellett több HH objektum is található.
Egy másik figyelemre méltó objektum ebben a mezőben az SH2-68, egy vöröses színű köd, amelyet Lángoló Koponya ködnek is neveznek. A Sh2-68 egy ősi planetáris köd, amely a becslések szerint legalább 45 000 éves. A diffúz narancssárga emissziót a planetáris ködnek a galaxisunk korongján keresztül történő mozgása okozza. A kékes színű belseje az energizált oxigénatomoktól származik. A keletkezési csillag a nagyon kék csillag a kékes gáz közepén. A csillag a köd szívében gyorsan mozog az űrben, és történetesen olyan helyen van galaxisunkban, ahol a szokásosnál több gáz és por van a csillagok között.

Készítette

Biliczki Sándor

Optika

ASKAR FRA400 0,7xReducer (280mm)

Kamera

ZWO ASI2600MC Pro Duo

Mechanika

Sky-watcher EQ8-R Pro

Helyszín

Astrocamp, Nerpio, Spanyolország

Dátum

2024-07-01

Expozíciós adatok

180x300sec Light (15 óra), 50 Dark, 50 Bias, 50 Flat, 50 Darkflat

Szűrők

Antlia V-Pro Luminance

Hozzászólások

 Biliczki Sándor Biliczki Sándor

Szia Laci!
Legalább 15 különböző megközelítéssel próbálkoztam, de abszolút nincs benne gyakorlatom. Láttam erről egy számomra nagyon tetsztős képet, amit jóval kevesebb expóval készítettek (bár egy Takahashi-val) és abban a sötét területek nem dominálnak ennyire. Se a Gradient Correction , se a GraXpert nem igazán használható ehhez a képhez, de itt nyilván nem is volt igazán szükség rá, mert teljesen holdmentes tiszta éjszakákon fotóztam.
Így is fel kellett húznom a csillagokat RGB-be és Lumiban is, hogy hasonlóan látványos legyen, mint az általam látott képen. Mivel nagyon nagy a kontraszt a milliónyi csillag és a közötte lévő sötét köd között, így ez egy nagyon nehéz téma számomra, de majd természetesen még gyűjtök hozzá egy kicsit és utána fogok nézni, hogy mi az optimális feldolgozás jelen esetben. A fő probléma, hogy ez tulajdonképpen nem is sötét köd, hanem egy sötét sáv, amely egy hasadék inkább. A sötét köd szürke, de valószínűleg ezért kell még több expo, hogy a szürke sötét ködöt jobban ki tudjam emelni. Mindenesetre nagyon megköszönnék minden tanácsot ezzel kapcsolatban is, és nagyon várom már a TK-i találkozót. Annak is nagyon örülnék, ha lehetne megint online PI feldolgozásról szóló egyesületi találkozó, mert akkor a kérdéseimre is valószínűleg az igazán hozzáértők tudnának tanácsot adni.
Addig is gyűjtöm az anyagokat. :)

Dr. Francsics László Dr. Francsics László

Szép téma!

Viszont nagyon látszik a porködök pereménél hogy a csillagmező "hirtelen" ér véget, és eléggé a képtől külön van kezelve. Nem tudom, mi a módszertan, de jobban egyben látni a csillagokat és ködöket lenne szerencsésebb.
Amúgy príma, nagyon tetszetős!