Észlelőrét
A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája
NGC7000 (Észak-Amerika-köd) Cygnus wall_SHO_crop
NGC7000 (Észak-Amerika-köd) Cygnus wall_crop
NGC7000 (Észak-Amerika-köd) Cygnus wall - full
NGC7000 (Észak-Amerika-köd) Cygnus wall_SHO_full
NGC7000 (Észak-Amerika-köd) Cygnus wall
A hónap képe döntős: 2024. június
A Cygnus Wall a csillagkeletkezés egy tipikusan viharos régiója, és a nála sokkal nagyobb Észak-amerikai köd (NGC 7000) része. A Cygnus Fal többnyire hidrogénből és kénből áll, és időközben sikerült a hiányzó SII képeket is elkészítenem, így a normál Ha-OIII mellett elkészítettem az SHO verziókat is. A fal oxigénnel van körülvéve, amely itt kék színnel látható. Hosszúsága körülbelül 20 fényév, vagy más szóval, körülbelül 1,3 milliószor nagyobb, mint a Föld és a Nap távolsága!
Star reduction-t nem használtam, mivel egyrészt nem éreztem szükségét, másrészt ez még csak egy első verzió. A vágott kép mellett a teljes képet is felrakom.
Készítette
Biliczki Sándor
Optika
Skywatcher Esprit 120/840 ED
Kamera
ZWO ASI2600MC Pro
Mechanika
Sky-watcher EQ8-R Pro
Helyszín
Astrocamp, Nerpio, Spanyolország
Dátum
2024-06-05
Expozíciós adatok
212x300mp NBZeX, 150x300mp NB3 (SII-OIII), 50 dark, 50 flat, 50 darkflat, 50 bias ( kb. 30 óra leválogatott nyersekkel)
Szűrők
IDAS NBZeX, IDAS NB3
Hozzászólások
Biliczki Sándor
Őszintén szólva szóhoz sem jutok! Nagyon szépen köszönöm, ez igazán nagy megtiszteltetés és öröm számomra, hogy a szakértő szemeknek is tetszett a feldolgozásom. Csak az égieken múlik, hogy mennyit tudok gyakorolni és mennyi anyagot tudok gyűjteni, de ez nagyon sokat jelent nekem és örülök, hogy elnyerte tetszéseteket. Remélem, hogy még sok érdekes feldolgozást tudok bemutatni. :)
Biliczki Sándor
Nagyon köszönöm Bence! Örülök, hogy látszik már némi fejlődés rajtam és a képeimen is :)
Elvileg ma fogom az SII-OIII képeket integrálni és akkor már tudok egy SHO verziót is készíteni.
160 leválogatott 5 perces SII-OIII képem van jelenleg, szerintem annyinak már elegendőnek kellene lennie.
Szép lett Sándor, 2 csatornából azért nem könnyű dolgozni, de jól megoldottad. Tényeg szépek a részletek, és ez pont az a része amúgy az NGC7000-nek ami tele van markáns sötétködös részekkel amik igen szépen tudnak mutatni.
Biliczki Sándor
Köszönöm szépen Laci! Még soha nem kezdtem el a Gradient Correction processzel ( elvileg talán nem is erre találták ki elsősorban), de a négy párhuzamosan futtatott feldolgozásból messze ez volt számomra a legmegkapóbb, mivel az összes többin gyakorlatilag a köd középső része egy viszonylag homogén színt és felületet adott, így viszont sokkal inkább előtérbe kerültek a sötét ködök részletei, amik egyébként is ott vannak, csak így tudtam őket sokkal erőteljesebbé és láthatóbbá tenni. Sajnos az időjárás miatt gyakorlatilag még nem sikerült SII-OIII képeket gyűjtenem, így nekiálltam annak, amiből már van. :)
Ez azért rendkívül részletes. A színeket, tónusokat a kollégák majd kielemzik. :-)
A részletek rendkívül jók. Nagyon jó az az ég és a felszerelés.
Biliczki Sándor
Én köszönöm és örülök, hogy tetszik. A Gradient Correction volt az első lépésem az integráció után és teljesen más képet kaptam, mint a szokásos lépésekkel. Egyszerre négy verziót futtattam és ez volt számomra a leghatásosabb, ezért választottam végül is ezt a verziót.
Váradi Nagy Pál
ezen a képen óriásit barangoltam, köszönöm