Észlelőrét

A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája

Sirius B - mint Babinéni

Feliratozva

Sirius B - mint Babinéni

Elnézéseteket kérem, hogy egy nem túl látványos képet hozok, de ha elolvassátok a leírást, talán ti is értitek miért mutatom meg nektek.

A Sirius A az ötödik legközelebbi csillag, távolsága mindössze 8,6 fényév. Paraméterei alapján nem kiemelkedő méretű, hiszen átmérője 1,75-szerese Napunkénak, tömege 2,12 naptömeg. A1 színképtípusú fősorozati fehér csillag, melynek felszíne igen forró, 9880 kelvin. Luminozitása 26-szor nagyobb, mint központi csillagunkénak. Halvány társa egy fehér törpe (Sirius B), mely átlagosan 19,8 csillagászati egységre kering tőle. A Sirius B lényegesen forróbb, mint a fő csillag, felszíne körülbelül 24 800 kelvin hőmérsékletű, de méretei a Földhöz hasonlatosak (0,92 földátmérő), tömege pedig szinte teljesen megegyezik a Nap tömegével. A Sirius B a kettőscsillag-észlelők egyik legnehezebb célpontja. Ha a rendszer fényességadatait nem vennék figyelembe, egy igen könnyen bontható, kistávcsöves standard kettőscsillag lenne. Azonban a fő komponens és a kísérő között közel 10 magnitúdó a fényességkülönbség! A Sirius A-nál 10 000-szer halványabb B csillag kb 11 ívmásodpercre található fényesebb társától. (Szklenár Tamás-Meteor 2014/2)
A képen tehát egy nagyjából Vénusz méretű égitest látható 8,6 fényév távolságban, egy 114mm átmérőjű Newtonnal fotózva. A képet direkt hagytam görbézetlenül, így autentikus.

Készítette

Dr. Ruszkai Ákos

Optika

SkyWatcher 114/900 Newton tubus

Kamera

ZWO ASI 662 MC színes kamera

Mechanika

SkyWatcher HEQ-5 Pro Goto mechanika (bordásszíjhajtással)

Helyszín

Gyál

Dátum

2023-01-25

Expozíciós adatok

3911 frame-ből 100, exp:56,98ms, gain:418

Szűrők

ZWO UV/IR cut

Hozzászólások

Dr. Ruszkai Ákos Dr. Ruszkai Ákos

Köszönöm Bence! Igen, rengeteg felkészülés van emögött! Referencia képek nézegetése, cikkek, metódusok olvasása, próbálgatása, sok-sok beszélgetés tapasztalt Sirius B vadászokkal, több száz gigabyte feldolgozott és eldobott felvétel, ezekre napokban mérhető összes óra... Csak a szokásos asztrofotós mazochizmus :D

 Tóth Bence Tóth Bence

A leírás, és főleg a feliratos kép sokat segít mert én biztos nem találtam volna meg :)
Azt pedig elhiszem hogy jó érzés mikor egy ilyen technikai rákészülést siker koronáz!

Dr. Ruszkai Ákos Dr. Ruszkai Ákos

Köszönöm! Amikor VNP és Csabai István is rábólintott, hogy megvan, elhiszed, hogy majdnem elsírtam magam? :)
A fényesség különbséget kell leküzdeni, az optika alapvetően képes bontani akár még ennél kissebb szeparációjú kettősöket is. Ebben segít a temperált távcső, pontos kollimáció (jut eszembe, a tubus kapott egy masszív, egyedi építésű kihuzatot ami stabilan tart, nem kornyad, szóval van itt egy kis turpisság ;) ), és a modern, gyors asztrokamerák. Tavaly és azelőtt próbálkoztam már az ASI 120-al, de az nem volt elég érzékeny a feladathoz. És persze lucky imaging, szó szerint lucky, mert ha a légkör nem akarja, akkor sose lesz meg.
Van olyan kidolgozásom, amikor kézzel kiválogattam 35 képet amin biztosan, de legalább jól sejthetően rajta van a B. Kb. 650 frame-ig egyesével néztem át (ott untam meg), és abból is csak 35 volt jó!

Dr. Francsics László Dr. Francsics László

Tök jó, hogy meglett! Azt hittem, hogy ehhez nagyobb csövek kellenek!