Észlelőrét
A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája
Sirius B - mint Babinéni
Feliratozva
Sirius B - mint Babinéni
Elnézéseteket kérem, hogy egy nem túl látványos képet hozok, de ha elolvassátok a leírást, talán ti is értitek miért mutatom meg nektek.
A Sirius A az ötödik legközelebbi csillag, távolsága mindössze 8,6 fényév. Paraméterei alapján nem kiemelkedő méretű, hiszen átmérője 1,75-szerese Napunkénak, tömege 2,12 naptömeg. A1 színképtípusú fősorozati fehér csillag, melynek felszíne igen forró, 9880 kelvin. Luminozitása 26-szor nagyobb, mint központi csillagunkénak. Halvány társa egy fehér törpe (Sirius B), mely átlagosan 19,8 csillagászati egységre kering tőle. A Sirius B lényegesen forróbb, mint a fő csillag, felszíne körülbelül 24 800 kelvin hőmérsékletű, de méretei a Földhöz hasonlatosak (0,92 földátmérő), tömege pedig szinte teljesen megegyezik a Nap tömegével. A Sirius B a kettőscsillag-észlelők egyik legnehezebb célpontja. Ha a rendszer fényességadatait nem vennék figyelembe, egy igen könnyen bontható, kistávcsöves standard kettőscsillag lenne. Azonban a fő komponens és a kísérő között közel 10 magnitúdó a fényességkülönbség! A Sirius A-nál 10 000-szer halványabb B csillag kb 11 ívmásodpercre található fényesebb társától. (Szklenár Tamás-Meteor 2014/2)
A képen tehát egy nagyjából Vénusz méretű égitest látható 8,6 fényév távolságban, egy 114mm átmérőjű Newtonnal fotózva. A képet direkt hagytam görbézetlenül, így autentikus.
Készítette
Dr. Ruszkai Ákos
Optika
SkyWatcher 114/900 Newton tubus
Kamera
ZWO ASI 662 MC színes kamera
Mechanika
SkyWatcher HEQ-5 Pro Goto mechanika (bordásszíjhajtással)
Helyszín
Gyál
Dátum
2023-01-25
Expozíciós adatok
3911 frame-ből 100, exp:56,98ms, gain:418
Szűrők
ZWO UV/IR cut
Hozzászólások
Köszönöm Bence! Igen, rengeteg felkészülés van emögött! Referencia képek nézegetése, cikkek, metódusok olvasása, próbálgatása, sok-sok beszélgetés tapasztalt Sirius B vadászokkal, több száz gigabyte feldolgozott és eldobott felvétel, ezekre napokban mérhető összes óra... Csak a szokásos asztrofotós mazochizmus :D
A leírás, és főleg a feliratos kép sokat segít mert én biztos nem találtam volna meg :)
Azt pedig elhiszem hogy jó érzés mikor egy ilyen technikai rákészülést siker koronáz!
Köszönöm! Amikor VNP és Csabai István is rábólintott, hogy megvan, elhiszed, hogy majdnem elsírtam magam? :)
A fényesség különbséget kell leküzdeni, az optika alapvetően képes bontani akár még ennél kissebb szeparációjú kettősöket is. Ebben segít a temperált távcső, pontos kollimáció (jut eszembe, a tubus kapott egy masszív, egyedi építésű kihuzatot ami stabilan tart, nem kornyad, szóval van itt egy kis turpisság ;) ), és a modern, gyors asztrokamerák. Tavaly és azelőtt próbálkoztam már az ASI 120-al, de az nem volt elég érzékeny a feladathoz. És persze lucky imaging, szó szerint lucky, mert ha a légkör nem akarja, akkor sose lesz meg.
Van olyan kidolgozásom, amikor kézzel kiválogattam 35 képet amin biztosan, de legalább jól sejthetően rajta van a B. Kb. 650 frame-ig egyesével néztem át (ott untam meg), és abból is csak 35 volt jó!
Tök jó, hogy meglett! Azt hittem, hogy ehhez nagyobb csövek kellenek!