Észlelőrét

A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája

Androméda HOO bikolor

Kvazár z=3.9 12.1mrd fényév

SNR és planetáris köd?

Szupernóva maradványok

Orion-köd az M31-ben! :-)

Androméda HOO

Az M31 galaxis fotózásom a tervezett expomennyiség (300 óra) felénél tart, de mivel ebben a szezonban már nem tudom folytatni, ugydöntöttem megosztom veletek az eddigi eredményt amelyet 50óra Ha és 100óra OIII expóból sikerült un. HOO bikolor képben összegezni. Természetesen mivel ez egy közbenső fotó a hosszú projektben a gyorsabb kidolgozásnál talán nem fordítottam annyi időt rá mint amennyit majd a végső képnél szánok. A végső cél hogy megörökíthessem az Androméda galaxisban 2022-ben egy asztrofotós csapat által felfedezett un. OIII "kitörést" amit az M31 kék virágaként is emlegetnek! Hosszú az út még addig hogy ez láthatóvá váljon, hiszen még legalább plussz 50óra OIII-at, 40óra Lumit és 3x20óra RGB-t tervezek a következő szezonban hozzálőni. Habár 100 óra OIII is nagyon soknak tűnik már, de a "kék virág" még nem mutatja meg magát...ahhoz mindenképpen un. "kontinuum kivonást" kell majd alkalmazni, amihez szükségesek az RGB adatok is. Addig is azért nagyon szépen lehet belenagyítva barangolni a rendkívül részletes 84 megapixeles fotón. Figyelmetekbe ajánlom a galaxis karjaiban lévő rengeteg SNR (szupernóva robbanás maradvány) objektumot, planetáris ködöket, ismeretlen struktúrákat, gömbhalmazokat. Természetesen nem is én lennék ha nem vizsgáltam volna át a képet nagyon távoli objektumok után, és hát találtam is egy z=3.9 vöröseltolódás értéket és 12.1 milliárd fényév távolságot mutató kvazárt (SDSS J004025.30+410734.2). A látómezőről csak annyit szeretnék mondani, hogy tudom elég szűk az M31 fotózásához, de a rendszeremmel ez a maximum...lehet hogy a végső fotó jobban meg lesz vágva és a részletekre koncentrál majd....még nem tudom (szerintetek?). Folyt. köv. 2025 nyár! :-)

Készítette

Misi Róbert

Optika

SW 250/1000 Quattro asztrográf, Starizona Nexus 0.75

Kamera

ZWO ASI2600MM Pro, ZWO OAG-L, ASI174MM mini

Mechanika

SW EQ6-R, ASIair Plus, ZWO EAF, ZWO EFW

Helyszín

Mátra

Dátum

2024-12-23

Expozíciós adatok

300x10perc Ha, 600x10perc OIII (150 óra), Gain100 + Flat, Dark, Bias

Szűrők

Antlia 36mm 3nm Ha, OIII

Hozzászólások

 Kiss Péter Kiss Péter

Pedig ott van már most is az az OIII virág. A felfedező képpel összehasonlítva ( https://www.astrobin.com/1d8ivk/ ) szerintem a két legfényesebb nyúlványa látszik itt az M 32-től jobbra le lévő fényes csillag alatt, és attól balra. Kontinuum levonással ez gondolom sokkal látványosabb lesz.

 Feltóti Péter Feltóti Péter

Szia Robi!

Laci arra utal, hogy ha a kék és a zöld csatornába is berakod az OIII-at, akkor az egész képnek türkíznek kéne lennie (persze a HII régiókat kivéve), de itt most minden szürke, ami nem hidrogén, ezért feltételezhető, hogy valami nem teljesen jól lett összerakva. Nekem egyébként az az érzésem, hogy azt a plusz 50 órát nem biztos hogy az OIII-ra kellene "költeni". 100 óra az rengeteg idő, plusz 50 óra minimális jel/zaj javulást fog eredményezin.

Bencével és Bercivel ugyan ebben a projektben vagyunk csak a szomszédban, az M33-at fotóztuk. Igaz, hogy a kontinuum kivonásos verzió még nem készült el, csak egy hagyományos LRGB + Ha + OIII, de az a tapasztalat, hogy a helyes kontinuum kivonáshoz nagyon nagyon jó Lumi és RGB anyag kell. Arra legalább annyit érdemes fotózni, mint a keskenysávra. Nálunk pl 32 óra csak az RGB ami több mint bármelyik másik csatorna.

 Misi Róbert Misi Róbert

Laci valószínű igazad van a feldolgozással kapcsolatban. Eredetileg nem is akartam még publikálni a fotót hiszen még egy darab RGB expom sincs hozzá. Egyszerüen az történt hogy sokadszorra összeraktam az elkészült Ha és OIII expokat hogy megnézzem "látni" -e már valamit abból a fránya OIII virágból és nyúlványból....és hát még mindig nem. Aztán olvastam arról, hogy ezt az OIII "virágot" és "nyúlványt" CSAK un. kontinuum kivonással (Continuum Subtraction) lehet előcsalogatni akkor ha már vannak RGB adatok...na most itt meg kell jegyeznem azt hogy én ilyet még nem is csináltam, ugyhogy ennek utána kell néznem a Pixinsight leírásokban (esetleg ha tudtok ebben segiteni azt megköszönném). Én is arra számítottam hogy F/3-as fényerőn készült 100 órányi OIII adattal valaminek már látszódnia kellene (ahogy pl. az Astrobinen jó néhány fotónál kevesebb OIII adattal is már látszik). Erre a képre a pixiben lehet több időt kellett volna rászánni mint kb. 1 óra (na persze a WBPP stack az külön téma mert az több mint 10 óráig tartott pedig elég gyors gépem van), de hát tényleg nem véglegesnek szánt kép....csak aztán a részletessége miatt ami szerintem kiemelkedő mégis publikáltam. Az expókat most nem Gyöngyös kertvárosából lőttem hanem közvetlen Mátra lábánál lévő Maconka (Bátonyterenye) egyik szélső házának kertjéből ahonnan szinte minden derült Hold mentes éjszakát kihasználtam, ahol a saját műszeremmel 20.8 SQM értéket mértem amit megfelelőnek tartottam az Antlia 3nm-es szűrőkhöz....ilyen összexpot kitelepüléssel már lehetetlen lenne összehozni. Külföldön szinte minden ilyen expomennyiséggel készült fotót "kollaborációban" készitenek el....jó lenne ha itthon is elterjedne ez a fajta "összefogás" és akkor nem kellene ilyesfajta kép megalkotásához akár két szezon is....én mindenesetre benne lennék szivesen az ilyen jellegű közös munkában. A végére még annyit szeretnék...ha bárkinek lenne ötlete arra hogy az OIII adatokat milyen technikával lehetne a pixiben jobban előcsalogatni azt megköszönöm!
Erre a linkre kattintva pedig nagyjából látni mit szeretnék én is elérni idén nyáron az Androméda fotózás végeztével.
https://www.astrobin.com/eoibua/E/

Dr. Francsics László Dr. Francsics László

Ami viszont feltűnt, hogy az O3-ködök nem világítanak zöldben, hanem monokrómok. Ez miért van? Kb olyan zöldnek kellene lenniük, mint amennyire pirosak a H-alfa ködök. Nincs itt valami feldolgozási veszteség?

Dr. Francsics László Dr. Francsics László

Másik, hogy ezt honnan lőtted? kimentél a Mátrába mindig? vagy otthonról? 200 órát összehozni eleve komoly teljesítmény

Dr. Francsics László Dr. Francsics László

Szia! Ez már íg is nagyon látványos, nagyon tetszik, hogy csak Ha-O3-ből ilyen jól előbújt a galaxis.
Az a kérdésem, hogy az az O3 nyúlvány nem látszik egyáltalán, amit mostanában fedeztek fel?

 Terebesi Dénes Terebesi Dénes

Brutálias durva kép. Csodás részletek. Gratulálok.