Észlelőrét

A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája

Hélix-köd

A hónap képe döntős: 2023. december

Az eddig legnagyobb asztrofotós vállalásom kezdetét jelentette, amikor 2021. augusztus 9-én kitelepülve elkészítettem az első felvételeimet a hazánkból nem a legkedvezőbb körülmények között észlelhető Hélix-ködről. Édesanyám abban az évben látott egy képet róla és nagyon hamar a kedvenc objektuma lett, egyértelmű volt számomra, hogy megragadom a lehetőséget és belevágok a projektbe.

A fotózást nehezítette az alacsony horizont feletti magasság, így csak akkor készítettem felvételeket, amikor legalább 20 fokig emelkedett a Hélix-köd (ez 2,5 órányi időtartamot jelent). A vezetés még ebben az esetben is kihívást jelentett a seeing miatt. Augusztusban hajnalonként fotóztam, azonban az iskolai tanév kezdetével ősszel már csak hétvégente vagy az őszi szünetben tudtam fényképezni.

Eltelt egy év, 2022-ben is folytatódott az előbb említettek szerint az LRGB fényképek készítése, de az év végén integrálva őket, még mindig nem voltam elégedett a mélységével. Úgy döntöttem, hogy várok még egy évet és akkor már a beszerzésre kerülő keskenysávú szűrőkkel is kibővítem a rendelkezésre álló anyagot.

A 2023-as láthatóság idején minden a tervek szerint alakult és sikerült elegendő keskenysávos anyaggal megtolni az eddigi munkáimat. A feldolgozás során igyekeztem beledolgozni az SHO anyag gazdagságát olyan formában, hogy az eredeti LRGB felvétel jellege ne sérüljön. Az így kapott kép tehát egy LRGBSHO keverék. A keverés több lépcsőben zajlott, volt, hogy luminancia rétegként került bedolgozásra a Ha, de volt olyan is, amikor a vörös csatornát emeltem ki vele, és persze ugyanilyen formában az OIII és az SII is segített a végeredményt elérni.

Az eddigi lehetőségeim nem igazán kedveztek rekordok döntésére, így számomra ez a 24 órányi integrációs idő döntött egyéni rekordot, akárcsak az, hogy 3 éven át 15 alkalommal pakoltam ki ugyanezért a célpontért. Most már egy 80 fokon delelő, 2-3 éjszaka alatt megfotózható téli objektumra vágyom! :)

Készítette

Majzik Lionel

Optika

Sky-Watcher Esprit 80/400 mm apokromatikus refraktor

Kamera

ZWO ASI 183 MM Pro

Mechanika

Sky-Watcher EQ6-R Pro GoTo

Helyszín

Tápióbicske

Dátum

2023-11-12

Expozíciós adatok

177 x 180 sec Lum, 45 x 180 sec R/G/B, 36 x 300 sec Ha/SII/OIII

Szűrők

Astronomik L2, Astronomik Deep Sky RGB, Astronomik 6 nm Ha/SII/OIII

Hozzászólások

 Majzik Lionel Majzik Lionel

Sziasztok!

Nagyon szépen köszönöm a kedves gondolatokat Srácok! :)

Sajnálom, hogy ennyire volt lehetőség, mert úgy tűnik, hogy nagyobb fényerővel, még több időt (évet :D) rááldozva azok a külső régiók nem csak ott derengenek, hanem már normálisan meg is mutatkoznának - persze amennyire Magyarországról engedik a körülmények.

Örülök, ha sikerült egy kis inspirációt nyújtani: ha elfogadtok egy tanácsot, eleve SHO-ban kezdjétek fotózni itthonról. Nem mondom, hogy bánom azt a sok LRGB-t, illetve nem is volt más lehetőségem akkoriban, de ha a mai feltételekkel állnék neki, akkor nem kerülnének elő a hagyományos szűrők.

Bence, egy kicsit több részletet tudott mutatni az SHO a belső területen, de igazából inkább a köd külső régiójának a mélységét tudtam vele fokozni.

 Kaptás Attila Kaptás Attila

Szia Lio.
Nagyon szuoer lett a kép, gratula. Nagyon jól jön a Ha öv mindkét oldalon. Lehet ráfordítom a csövet én is, bár most nem kecsegtet az idő spanyolba és 3 projektet kellene lezárnom és jó lenne még idén.Külön elismerésem a folytonos kitelepüléshez és kitartásodhoz, meghozta gyümölcsét.

 Dobrovodský Tamás Dobrovodský Tamás

Nagyon örülök ennek a képnek, Lio, mert sokat beszéltünk róla... és végre itt van... sikerült! Nekem nagyon bejön, szépen sikerült megoldanod ezt a nem könnyű feladatot, Gratula! :-)
Ezt az objektumot még tavaly én is felírtam a bakancs-listámra és remélem jövőre sikerül összegyüjtenem hozzá pár órányi expót :)

 Kollár István Kollár István

Szia. Nem semmi munkát raktál bele le a kalappal!

 Tóth Bence Tóth Bence

Szia Lió, micsoda jó kis maratoni projekt! Nagy grat a kitartáshoz, és az elkészült képhez is. Szépen jönnek a halvány külső régiók is, és mindezt 20 fok környékén :) Felbontásban milyen különbség volt az RGB és a keskenysávos anyag között (a középső fényes részen)?