Észlelőrét

A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája

Hattyú csillagkép - részlet a WR134 változó csillaggal - SHO

A Hattyú csillagkép látnivalókban gazdag, feltűnően nagy alakzat. Csillagai egy nagy keresztet jelenítenek meg, ezért Északi keresztnek is szokták nevezni.
Ebben a csillagképben látható a WR134 változó csillag is, melyet halványsága miatt viszonylag ritkán fotóznak. Felszíni hőmérséklete jellemzően 50 000 kelvin fölötti, ami elérheti a 100 000 kelvint is. Az ilyen csillagok anyagvesztése nagyon gyors, csillagszelük elérheti a 2000 km/s sebességet. Néhány millió éves élettartamuk alatt a Nap tömegének többszörösét veszítik el. Az anyagvesztésnek és a csillagszélnek köszönhetően a csillag körül halvány ködösség alakul ki . A felvételt ultra keskenysávú Ha, O-III és S-II szűrőkkel készítettem és SHO feldolgozásban jelenítettem meg.

Készítette

Balási Álmos

Optika

Celeron EdgeHD 9,25 + Hyperstar V4

Kamera

ASI2600 MM Pro

Mechanika

EQ-6R Pro

Helyszín

Nagybörzsöny

Dátum

2023-08-15

Expozíciós adatok

149 x 300s Ha, 146x 300s O-III, 60 x 300s S-II (29h35')

Szűrők

Baader H-alpha Highspeed(f/2) 3,5nm , Baader O-III Highspeed(f/2) 4nm, Baader S-II Highspeed(f/2) 4nm Ultra-Narrowband (CMOS-Optimized)

Hozzászólások

 Balási  Álmos Balási Álmos

Köszönöm Krisztián! Örülök, hogy tetszik! Érdekes, hogy nem sok SHO feldolgozást találtam erről a területről. Valamiért mindenki megáll a Ha és O-III-nál, pedig meglepően gazdag az S-II szűrővel készült felvétel is. Ez adja természetesen a többletdinamikát a fotónak. Túl nagy tapasztalatom nincs a keskenysávú feldolgozásban, de igyekeztem a tudásom szerinti legtöbbet kihozni az anyagból.

 Fekete Krisztián Fekete Krisztián

Szia Álmos! Még múlt héten kiszúrtam mindkét fotódat az Astrobinen, de csak nem volt időm rendesen szemügyre venni őket és csak mobilon láttam. Engem mindkét fotó magával ragadott, de kicsiben akkor inkább a HOO-ra voksoltam volna. Részint mert nekem természetesebbnek hatott a színvilága, részint mert szerintem a WR oxigén ""buboréka"" sokkal szembeötlőbb. Most ahogy monitoron is szemügyre vettem egyetértek Bencével és Lacival. Van egyfajta többlet dinamikája, mint HOO-nak. Ettől függetlenül mindkét kép kiválló és gratulálok hozzájuk!

 Balási  Álmos Balási Álmos

Köszönöm Laci!

Dr. Francsics László Dr. Francsics László

Nekem is ez tetszik! És kifejezetten tetszik ez az irány. izgalmas a kompozíció és főleg az, hogy kitöltik a teret a ködök mindenfelé.
A csillagok is jól alakultak, aprók és szépek. Talán a bal oldalon a sötét rész előtt látszik valami furiság, mintha a zajjal nem jól jönnek össze. De lehet, ez inkább itt most nem mérvadó.

 Balási  Álmos Balási Álmos

Szia Bence! Köszi, hogy ránéztél. Nekem is ez tetszik jobban, bár a HOO is szerintem megállja a helyét. Az S-II elég gazdag, de azért közel nem annyira kontrasztos, mint a Ha. Sajnos a tiszta idő nem tartott ki még egy éjszakányit, így csak fele annyi az S-II mint a többi, de F2-mellett az sem kevés. Jól tippeltél, a barnás részt az S-II teszi hozzá.

 Tóth Bence Tóth Bence

Szia Álmos, micsoda jó ki maratoni projekt :)
Nekem ez a változat jobban bejön, gazdagabb szerintem mint a HOO. Szépen látszik OIII-ban a köd struktúra! Bal oldalon középen és lent az a barnás régió az SII-ből jön valahogy ki? (Abból gondolom hogy a HOO-ban az a rész inkább fekete)