Észlelőrét
A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája
LDN 1251 - Horgászhal-köd - Deep Field
Azthiszem hozzászólásban belefér ennyi gondolatmenet. :D
Készítette
Schmall Rafael
Optika
Skywatcher Quattro 200/800 ( átépített )
Kamera
ZWO ASI 294 MM-Pro
Mechanika
Skywatcher EQ6-Pro GOTO
Helyszín
Zselic, R2 Observatory
Dátum
2024-07-13
Expozíciós adatok
110 óra LRGB
Szűrők
Antlia LRGB V-Pro CCD/CMOS szűrő szett
Hozzászólások
huha, ha az igazi objektum, nem szoltam :D csak annyira szaturalt pirosnak tunt, azt hittem artifaktum
Szia Luca! Köszi szépen! Kéne még 100 óra rá, akkor lenne teljes a kép. :D
Szerintem az a piros pöttyöcske egy Herbig Haro objektum. Azt pontosan még nem tudom melyik, de egy asztrometriát ráfogok küldeni a képre. :D
szia Rafi! wow, ehhez aztan gyujtottel anyagot! meg hogy nincs derult :D van egy piros potty a fenyes csillag alatt, szerintem azt konnyeden leszeded utolag!
Sziasztok!
Több szempontból is érdekes, meg talán tanulságos lehet a kép.
Az egyik szempont, hogy beleőszültem volna, hogyha ezt kitelepülésekkel fotóztam volna meg, akkor valószínűleg már feküdnék a kétköbösben... Vagy éppen még egy év, mire összejött volna az expómennyiség, ami talán sosem elég. Tehát itt nagy segítség és kényelem volt a NINA rendszer nyitható tető alá rakása.
DLSR géppel olyan 40-50 órákig is sikerült gyűjteni expósorozatokat, de kb. 150-200 képnél már nem javult sokat a kép minősége, azonban a hűtött CMOS kamerával egyre látványosabb lett a kép 10-20-30-50 óránál a kvantumhatásfok miatt. Rengeteg képet látok fent 150-200 órával, szóval lehetne még ezt fokozni.
A hűtött monokróm CMOS egy Bortle 3-as ég alól gyűjtötte a fényt. Magyarország sok szempontból eléggé problémás az égbolt terén. Ha derült, akkor a nyugodtság rossz, vagy éppen csak az ember látja derültnek, de közben nagyon vékony fátylak úsznak amik beleszólnak a kép minőségébe. Az alsó 1km párás, de ez a kép csak 275méteren készült.
Szerencsére a modern CMOS technológiának, ennél az objektumnál igen csak mélyre sikerült menni az univerzumban. Látni ezt a hatalmas 15 fényév hosszúsággal rendelkező ködöt, mely majdnem eltakarja a galaxisokat... Látni, hogy itt születnek a csillagok tőlünk nem is olyan "messze", 1000 fényévre.
Feldolgozáskor egyszerűen még nem tudom mi a szentgrál, csak szimplán alignoltam a csatornákat, majd külön-külön levontam a gradienst ami valószínűleg felhők. Az egész kübli mattfekete és minden LED le van takarva: tehát minden fényforrás ki van zárva. Ami zavaró az pld a Jupiter fénye. :) Bár az ebben az esetben jó helyen volt, nem okozott problémát.
Csatornák illesztése után levettem a csillagokat, majd felgörbéztem a képet és utána raktam vissza a csillagokat = ízlés kérdése. Vagy ötször nekifutottam, így tetszett. A háttérnek azért vannak apró hibái, tehát nem sikerült tökéletesre a gradiensek levonása.
A távcsőben a legapróbb hiba szintén egy nagy átok tud lenni. Ennek a távcsőnek jelenleg egy baja van, az pedig az egész. Hiába a karbontubus, de az vékony, emiatt a beépített merevítővel együtt kókad az egész kamerarendszer. A kamera alatt egyszerűen behajlik a tubus, emiatt csak úgy tudtam kb. 98%-os jusztírpontosságot elérni, ha nyomtam a lézert erővel, mintha csak kamera lett volna rajta. Nem annyira feltűnő a hiba, de azért rendesen piszkálta a csőröm.
Azt gondoltam 800mm-en elég a vezetőtávcső által a pontosság de nem. Van 290MM kamerám, lett OAG rendszer, így beállítás után megtáltosodott a távcső. Korábban mindig láttam, hogy van egy minimális bemozdulás, hiába a jó vezetés. Na most a probléma megszűnt: a csillagok teljesen kerekek.
Hiába a jó ég, a seeing erősen változó. Ennél a képnél az átlagos seeing az 2,5 jó indulattal, de akkor ki kéne zárni az 1-2es seeinggel rendelkező csontderült egeket? Fel fogok ide tölteni egy statisztikát, hogy mennyi derült volt az év folyamán. Hát nem sok... Inverzben szebb lenne.
A párás égbolt ( és a koszos korrektor meg a tükör ) rákfenéje a fényes csillag. Ezért a Horgászhal szemét óvatosan kezeltem görbékkel, ami jótékony hatással volt a galaxisokra is. A fényes csillaggal még egy kellemetlenségre fény derült hamar, az pedig, hogy a távcső lemozdult a pólusról. Az alépítmény a nagy szeptemberi esőkben picit elmozdult, ezért csak azt vettem észre, hogy a szokásosnál többet korrigál és hibázik a távcső. Ezek után havonta ellenőrzök pólust.
Sajnos mostanábam nem vagyok aktív a galériákban. Picit elfáradtam ebben a netezgetésben... inkább pakolok téglát, vagy építek még egy távcsövet, stb, de azért jó volt találkozni többetekkel a MAFE CSK2024-en. :D Direkt korán mentünk és későn jöttünk, hogy legyen idő mindenkivel bandázni... de az a 4 óra is kevésnek bizonyult.
Azért csendben figyelem ám, hogy mennyi sok szép és érdekes képeket hoztok, motiválva magamat arra, hogy fotózzak, vizuzzak a szép csillagos égbolt alatt. :)
Hát köszi, ha elolvassátok ezt az Egri Csillagok írást, de már leírtam, hogy mivel töltöttem el azt a ... 110 órányi derültet. :)