Észlelőrét

A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája

C/2023 P1 (Nishimura)-üstökös - 2023. 09. 04.

Fátyolfelhős, párás hajnal volt, de ilyen volt az első találkozásom a Nishimura-üstökössel.

A 72 éves japán üstökös- és nóvafelfedező amatőrcsillagász Hideo Nishimura 2023. augusztus 12-én fedezte fel a második üstökösét. Az új kométa híre futótűzként terjedt a szakmai berkekben, mivel könnyed távcsöves célpontnak számított és a pályaszámítások hamar megmutatták, hogy a napközelségéhez érve az év legfényesebb üstökösének ígérkezik.

Az előrejelzések beigazolódtak. Az üstökös töretlenül fényesedik, szeptember első hetében már 5-6 magnitúdós fényességgel bír. Ha nem történik váratlan fordulat, akkor ebben az ütemben akár 2-3 magnitúdót is elérheti. Ezek az értékek ideális körülmények között, akár szabad szemmel is megpillanthatóvá tehetnék, de a Naptól való kis szögtávolsága miatt, elengedhetetlen egy binokulár vagy egy kisebb távcső használata.

Az üstökös szeptember 13-án lesz a Földhöz legközelebb, mintegy 125 millió km-re tőlünk. Addig a hajnali, később néhány napig az esti szürkületben lesz megfigyelhető. A szeptember 17-én bekövetkező napközelsége után még kedvezőtlenebb megfigyelési körülmények adódnak és lehetetlenné válik az észlelése. Érdekesség, hogy a pályaelemek alapján a kutatók úgy vélik, hogy a Szigma Hydridák meteorraj szülőüstököse lehet.

A C/2023 P1 (Nishimura)-üstökösről készült első fényképemet 2023. szeptember 4-én készítettem a hajnali szürkületben. A gondos tervezést és előkészületeket – ugyanis ilyen rövid időablaknál minden perc számít – majdnem meghiúsította a fátyolfelhőzet, de végül csak sikerült megörökítenem a füstölőre emlékeztető kométát.

Készítette

Majzik Lionel

Optika

Sky-Watcher Esprit 80/400 mm apokromatikus refraktor

Kamera

ZWO ASI 183 MM Pro

Mechanika

Sky-Watcher EQ6-R Pro GoTo

Helyszín

Tápióbicske

Dátum

2023-09-04

Expozíciós adatok

4 x 60 sec Lum, 3 x 60 sec R/G/B

Szűrők

Astronomik L2, Astronomik Deep Sky RGB