Észlelőrét
A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája
M15 gömbhalmaz a Pegazusban (M15 - NGC7078 - Mel234)
A Messier 15 gömbhalmaz a Pegazus csillagképben, a Földtől mintegy 33,6 fényév távolságban helyezkedik el. A legidősebb gömbhalmazok között tartja számon a tudomány, korát 12,5 milliárd évre becsülik. Az objektum tekintélyes átmérője 175 fényév. Úgy tartják, hogy az egyik lenagyobb csillagsűrűséggel bíró gömbhalmaz a Tejútban.
Az objektumot a Hódmezővásárhely közeli Csomorkányi templomromhoz kitelepülve fotóztam. A légkör nyugodtsága közepes volt és sajnos a Newton jusztírja sem volt jól beállítva. Akkoriban elég bizonytalan voltam a jusztírozás tudományával kapcsolatban. Ahány leírás annyi féle módszer. Ez bizony rendesen összezavarja a bizonytalan kezdőt.
Végül 82 db 3 perces felvételt készítettem az M15-ről, melyből 76 db-ot használtam fel a végső kép elkészítéséhez. A korrekciós képek számát a korábbi gyakorlatomhoz képest megnöveltem. Fogalmam sem volt az objektum körüli porködök jelenlétéről. Vicces volt, hogy a feldolgozás során el akartam távolítani, mert abban az állapotban ode nem illő dolognak gondoltam azokat. :)
A feldolgozáshoz ezúttal kizárólag a PixInsight programot használtam.
Készítette
Galambos Gábor
Optika
Sky-Watcher Quattro 200P 200/800
Kamera
Canon EOS 700D átalakított
Mechanika
Sky-Watcher HEQ-5 Pro GoTo
Helyszín
Csomorkányi templomrom
Dátum
2022-08-27
Expozíciós adatok
76 db 180s light, ISO1600, 45/20/60 db dark, flat és bias
Hozzászólások
Szia Lionel! Köszönöm, hogy ránéztél a képre. Sajnos a nyerseken is beégett a halmaz középső része. Csak 3 perceseket exponáltam. Mostanra érzek már magamban annyit, hogy legközelebb odafigyeljek erre a problémára a dinamikusabb objektumoknál.
Az általad leírt nehézségek ellenére, szerintem is teljesen korrekt kép lett. A nyerseken is beégett a közepe? Ha még használhatónak látod, akkor érdemes egy gyengébben felgörbézett képpel visszamaszkolni, ha nem, akkor a következő gömbhalmaznál figyelni kell arra, hogy éppen hogy ne égjen be a közepe, onnantól kontroll alatt fogod tartani a képet! :)
Laci, Peti! Köszönöm szépen a véleményeteket. Hát igen, elég kalandos volt az eleje, de tanultam belőle. Ha a DSS-el sztekkeltem, akkor utána a szükségszerű DBE cseszte el a képet, akármennyiszer is próbálkoztam újra és újra más-más beállításokkal. Ha a Pixivel összegeztem lépésről-lépésre, akkor érdekes módon már a sztekkelt eredmény is gyenge volt (életlen, elmosódott, zajos és zöldes). Egyik sem szedte le a Canon kiolvasási zaját a képek bal oldalán. Amikor viszont a Pixi Weighted Batch Processing scriptjét ugyanazokkal a nyersanyagokkal és korrekciós képekkel kipróbáltam, az előzőekhez képest egészen más volt az eredmény. Teljesen jól, könnyen kezelhető képet kaptam és a kiolvasási zaj is eltűnt ahogy kell. A feltöltött képen alkalmaztam DBE-t, de nem tett rosszat neki.
A beégett középső résszel kapcsolatban köszi a tanácsot, megfogadom.
Na összeállt ez, szépen előbújtak a halvány por struktúrák így DBE nélkül :) Amit gömbhalamzoknál szinte mindig érdemes csinálni, az néhány 10 rövid expo, mert ahogy látod, ennek is és a legtöbbnek beég a közepe. De egy rövid sorozattal nagyon szépen ki lehet pótolni a hosszú expóknál beégő részt.
Nagyon szép lett! Örülök, hogy így sikerült ezt a képet összehozni. Nagyon jól látszódnak a porködök, a csillagok gömbhalmaz parádés! Igen jó kis halmaz-fotó lett belőle.
Szia Bence! Örülök, hogy megnézted a képet és köszönöm a hozzászólásod. Sokat próbálkoztam mire ez lett belőle. Sokáig nem gondoltam, hogy olyan állapotba tudom hozni a képet, amit fel merek tölteni az észlelőrétre. A Pixi segített és nagyon tanulságos volt a folyamat.
Látom fejleszted a technikát. Sikerült karbon Newtont szerezned? Mikor töltesz fel képet?
Szervusz Gábor! Ez is nagyon jó lett. Még apró galaxisok is látszanak a háttérben. Egyre szebbek a képeid, grat. hozzá!