Észlelőrét
A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája
Igent mondott!
Csak egy gyorsba feldolgozott fotó, de azthiszem sikerült megvalósítani azt a sorozatot, amit már hetek... hónapok óta terveztem, számoltam.
Sokszor álmodtam a napfogyatkozással, rémálmok, stb. Ezen a napon délután 4-kor szabályosan felijedtem és kiugrottam a kanapéról, mert azthittem belaudtam és ahogy kint egy gomolyfelhő eltakarta a napot, azthittem, hogy a totalitás van.
Gondos előkészület és tervezés után a kompozíciókat szépen beállítottam és vártunk, videóztunk, észleltünk és éreztük, hogy fogy el a sugárzás.
Végül az utolsó 30 másodpercben kellett indítanom az előre felprogramozott gépeket úgy, hogy leütöttem mindegyikről a napfóliát, majd elindult a hdr sorozat.
Végül teljes erővel futottam fel a dombon és végül a nagy meglepetés sem maradt el. :)
Készítette
Schmall Rafael
Optika
Danubia 80-200/4.5
Kamera
Canon EOS 6D
Mechanika
Manfrotto XPROB
Helyszín
Spanyolország - Villaherreros
Dátum
2026-08-12
Expozíciós adatok
1/6sec, ISO800, f8, 200mm
Hozzászólások
Nagyon sok szeretettel gratulálok, egészen ki lett maxolva az esemény! Sok-sok boldogságot kívánok Nektek! :)
Gratulálok! :)
Sziasztok! :D
Köszi szépen! Nem rég értünk haza spanyolból! Szép kis kirándulás volt ez.
A tervezés annyira jól sikerült, hogy még mindig volt 30 másodpercünk, hogy vizuálisan észlelhessük a totalitást. Gyakorlatilag másodpercre pontosan sikerült követni a "schedule-t".
1:47 sec állt a rendelkezésünkre, amiből 4 féle "beállítás lett" - ... állítólag a lánykérős képünknél is volt olyan mém, hogy ... inkább néztük volna a totalitást, de akkor a vérlázítóbbat még meg se mutattam, ahol HÁTTAL állunk a totalitásnak. :)
Vizuálisan egy csomó mindent sikerült megfigyelni:
- nem volt shadow band jelenség
- ám a füstös légkör miatt furcsa ilyen hullámzó fényviszonyok voltak a gyémántgyűrű-jelenségnél
- a Vénuszt láttuk, de a Jupitert nem
- az árnyéka a Holdnak rendkívül jól látható volt, ahogy mozgott
- a totalitás ideje alatt teljesen elcsendesült minden
- a totalitás idejére az autópályán a közlekedésfelügyelet 3-4 km-enként kékvillogós autóval állt a leállósávban
- a totalitásnál a benzinkút csurig volt kamionokkal ( akik megálltak erre a kis időre )
- a totalitás színe földöntúli és extrém gyönyörű aranysárga volt
- a kromoszféránál adott időben egy hatalmas protuberanciát lehetett látni talán ... 7-8 óra környékén?
- a totalitás 8°-os magassága miatt szabályosan jelentkezett a Hold-illúzió, tehát nagyobbnak érződött az egész
- az alacsony magasság miatt hosszú expóval sem jött a hamuszürke földfény
- a Bailey gyöngyök előtt és után az alacsony napmagasság ellenére még mindig nagyon vakító volt a "szabad napkorong-rész"
Julcsi nagyon szép fotót csinált arról, ahogy asszimetrikus a napkoronával a Hold árnyéka már ( totalitás utolsó másodperceiben ). Próbált vizuálisan észlelni, de a könnyek között nem oly egyszerű! :)
Dupla Gratula Rafi! Nem semmi vagy 😂
Gratulálok! Szegény emiatt lemaradt az egészről. :-D Viccet félretéve, gratulálok a képeshez is, és persze az eseményhez.
Gratulálok Rafi! Látom minden összejött :-D
Bár jól elrontottad a totalitást a csajodnak :-D