A május 10-11-i nagy sarkifény jelenség
A legszebb magyar asztrofotósok az auróra jelenségről
2024. május 10-ről 11-re virradó éjjel különleges látványban lehetett része azoknak, akik felnéztek az égre. Egy, a Földet az éjszakai és a hajnali órákban elért G5-ös erősségű mágneses vihar miatt ugyanis a jelenlegi, 25-ös napfoltciklus-maximum eddigi leglátványosabb sarki fényét figyelhettük meg – egy olyan jelenséget, amely többnyire csak az északi és déli pólushoz közel fordul elő.
Sarki fény hazánkból
Az utolsó 10 évben rendkívülinek mondható, bár történelmi viszonylatban nem kirívó eseményért az AR 3664 óriási napfoltcsoport a felelős, ami május első felében uralta központi csillagunkat, és az eddigi napfoltciklus legnagyobb foltcsoportja volt. Egy koronakidobódás által okozott sarkifény jelenség a világ számos pontjáról látható volt az északi és déli féltekéről egyaránt.
Számos asztrofotós tagtársunk ragadott fényképezőgépet, és örökítette meg ezt ritka és lenyűgöző színekben pompázó jelenséget az ország több pontjáról és a határon túlról is. Az ő képeikből készült az alábbi válogatás.
A válogatás a legszebbekből, a teljesség igénye nélkül
Ágoston Zsolt éppen a VCSE Őrimagyarósdon tartott májusi VCSE észlelőhétvégéjén kapta lencsevégre a távcsövek és asztrofotós felszerelések hátterében tündöklő sarki fényt.
Székely Viktor bejárta az országot, és a Velencei-tő felől is készített egy nagyon látványos panorámaképet.
Pekkert Péter a Déli-Bakonyra tekintő, a hegység felett ragyogó jelenségről készített nagyon szép felvételt. A távoli lokátor, vagy TV-torony apró fénye a hegycsúcson szemléletesen érzékelteti a jelenség nagyságát és emberfeletti dimenzióit.
Kozma Lászlónak Tápiószőlősről nyílt lehetősége arra, hogy elkészítse élete első aurora borealis fotóját.
Szabó Péter Debrecen mellől csípett el egy látványosabb, szabad szemmel is nagy élményt nyújtó kitörést. A panorámafelvételen a pirosas-rózsaszínes színekben játszó sarki fény mellett az éppen lenyugodni készülő Hold is látható.
Kecskés Bertalan eredetileg egy time lapse videót készített a jelenség változásáról a helvéciai pusztából, ennek az egyik kivett képkockája ez a fotó.
Soponyai György hajnali fél egykor készítette ezt a látványos, nagylátószögű képet Mogyoród mellől.
Tóth Gergely negyed egy körül, a kitörés talán legintenzívebb szakaszának végén készítette ezt a szemet gyönyörködtető kompozíciót a jelenségről a zeleméri templomrommal az előtérben.
Majzik Lionel Pándról készített különleges perspektívából képet a sarki fényről, amelyen jól érzékelhető, ahogyan a jelenség csaknem a fél-kétharmad égboltot beterítette.
Még a sarki fény kezdetén, este fél 11-kor csinálta ezt a képet Székely Viktor Etyekről, aki több helyszínt is végigjárt az éjszaka folyamán.
Wieszt Henrik Szomor mellől, a Gyermely felé vezető út mellett lévő feszületnél kapta lencsevégre a sarki fényt, amely kezdetben piros, később inkább már lilás árnyalatokat vett fel, ám leírása szerint az ég alja mindvégig zöld színű maradt.
Schmall Rafaelt a Zselici Csillagparkban távcsöves bemutató közben érte a jelenség. Amikor már a zenit is ragyogott, úgy döntött, itt az ideje egy nem mindennapi képet lőni a Göncöl-szekérről.
Török Zoltán a kaposfüredi pusztaságból fotózta ezt a megkapó látványt.
Vágenhoffer Kristóf egy iPhone 15 mobiltelefonnal örökítette meg a sarki fényt, ami Győrszemeréről is nagyon látványos volt.
Balázs Gábor így látta Dabasról a hajnali kitörést. Ezen a képes is látható a rózsaszínes árnyalatok mellett a világos zöld szín is, ami a napszél részecskéi által a légkörben található oxigén ionizációja nyomán jön létre.
Terebesi Dénes Abádszalókról, az egyik tisza-tavi gátról örökítette meg a tópart és a horizont felett derengő sarki fény kompozícióját.
Határon túli tagjaink közül Kádašy Endre a szlovákai Šúrovcéből fotózta le a sarki fényt, ez volt az első alkalom, hogy sikerült megörökítenie ezt a jelenséget.
Bartek Luca Lucomagnóból, a svájci Alpok hegycsúcsai közül fotózta a jelenséget, amelyen a hegycsúcsokon foltokban található havon visszatükröződő színek is látszanak.
Altmann Tibor Svédországból készítette ezt az igen látványos kompozit képet, ahol még a Skandináviához képest is erősebben és intenzívebben pompáztak a színek az égen.
Végül, de nem utolsó sorban egy rendkívül különleges felvételt teszünk közzé. Tóth József a 2024-es májusi namíbiai expedíció alatt aznapi az aurora borális tökéletes tükörképét, az aurora australist tudta a magyarországi jelenséggel egyidőben megfigyeli, a Bak-térítő közeléből. A horizont közelében látható sarkifény felett a déli Tejút íve látszódik.
Tepliczky Csilla