Ugrás a fő tartalomra

Szoftver fogalmak távcsöves vezérlésben

Átléptük a 21. századot és az informatika minden területen tért hódít, ez alól a csillagászatban sincs kivétel. Régen a távcsöves követést áttételek és DC motorok fordulatszám szabályozásával oldották meg, digitális fényképezők helyett analóg filmre rögzítették a képeket.

A mai modern eszközök már mind mikrokontrolleres vezérlést alkalmaznak. Sajnos a felhasználók egy jelentős részének nincs lehetősége tisztába kerülni a szoftveres kifejezésekkel, eszközökkel, nem tudják, mi mire szolgál, csak használják őket, és sok új kifejezés kering a köztudatban, aminek érdemes tisztázni a jelentését és tartalmát.

A cikkben a Microsoft által fejlesztett Windows operációs rendszerre (OS)-re fejlesztett környezetre fogok teljesen kitérni, a többi OS-t Linux /Debian stb. disztribúció, csak dióhéjban említem majd.

 Fő két architektúra létezik, amiket mi amatőrök használunk:
- X86/X64
- ARM

 

Windows verziói csak is X86/X64 alá telepíthető (amúgy létezik ARM-es verziója csak használhatatlan, még), ezek a hétköznapi PC-k és laptopok, természetesen ezekre az eszközökre is elérhető a fent említett többi OS.

Az ARM rendszer mostanában közkedvelt hardvere a Raspberry PI (RASPI), erre az eszközre elérhető kifejezetten csillagászatra “optimalizált” és elterjedt OS a Stellarmate, Astroberry, és a ZWO által fejlesztetett ASI AIR csomag, ami egy RASPI és a ZWO által kiadott OS, megjegyezném az androidos mobilod is ARM.

Miért fontos ez, hogy elkülönítsük a két elérhető architektúrát egymástól, a kettő nem összekeverendő, az egyik szoftver csomagja nem telepíthető a másikéra, kivéve akkor, ha a fejlesztőmérnökök le nem fordítják az adott OS és architektúrára. Tehát Windows alatt csak ASCOM, Linux alatt csak INDI és most rá is térnék a cikk főtémájára.