Észlelőrét

A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája

Kozmikus forgalom

2020. április 1-jén már a délutáni órákban elkezdtem összekészíteni a felszereléseimet, hogy megörökítsem a Fiastyúk és a Vénusz egyre szorosabb együttállását. A Magyarországot is sújtó koronavírus-járvány miatti kijárási korlátozás következményeként, kizárólag a saját lakóhelyem udvaráról kerestem az együttállás megörökítéséhez alkalmas helyet.

Fontos volt, hogy a nyugati horizontra megfelelő panorámát találjak, hiszen helyi idő szerint egy 21:02 perckor bekövetkező kozmikus „forgalmi dugót” szerettem volna megörökíteni. A Fiastyúk fényes csillagai már eleve fantasztikus látványt nyújtanak, amihez ha hozzáadjuk a -4,6 magnitúdó fényességű Vénuszt, akkor szinte telítődik is a látómező, vagyis csak gondolnánk, hogy telítődik, ugyanis Tápióbicskéről nézve a Nemzetközi Űrállomás (International Space Station – ISS) is beköszönt a csillaghalmaz és a szerelem istennőjéről elnevezett bolygó randevújába.

A Vénusz több napon keresztül tartózkodik a Fiastyúk közelében, ellenben az ISS a gyors Föld körüli pályája miatt csupán 10 másodpercre került a látómezőbe, így nem csoda, hogy csak egy csíkként jelenik meg a felvételen. Forgalmi dugó? Igen. Baleset lett belőle? Természetesen nem. Ez csupán az égi mechanika áprilisi tréfája volt. A Földről nézve minden egymás hegyén-hátán helyezkedett el, azonban a valóságban igenis nagyon messze voltak egymástól. Az ISS akkor 422 km magasságra (a felvétel készítési helyétől nézve kb. 910 km távolságra), a Vénusz 97 millió kilométerre, a Fiastyúk pedig nagyjából 400 fényév távolságra volt.

A nagy találkozóra természetesen az asztrofotósok legfőbb ellensége, a cirrostratus is benevezett, most szerencsére csak fátyolos megjelenést szolgált a látnivalókhoz. A felvételhez 10 darab 30 másodperces kép átlagát használtam fel, vigyázva arra, hogy az feldolgozás során az ISS nyoma ne sérüljön.

Készítette

Majzik Lionel

Optika

Sky-Watcher Esprit 80/400 mm apokromatikus refraktor

Kamera

Canon EOS 1300D (átalakított)

Mechanika

Sky-Watcher EQ6-R Pro GoTo

Helyszín

Tápióbicske

Dátum

2020-04-01

Expozíciós adatok

10 x 30 sec

Hozzászólások

 Majzik Lionel Majzik Lionel

Nagyon szépen köszönöm itt is a kedves és elismerő sorokat! Igen, ez az absztrakt jellegű megjelenés volt az, ami a megszokott stílusomból vagy komfortzónámból kizökkentett és mindez még a kép feldolgozását is megkönnyítette. Nagy igazság van abban, amit Feltóti Peti írt tegnap: feszegetni kell a saját határainkat!

Dr. Francsics László Dr. Francsics László

Gábornak milyen igaza van! Olyan absztrakt, mint egy szemléltető animáció egy filmből bolygópálya ábrázolással, mögötte mélyűr díszlet. :-)
Itt is gratulálok!
És hozzátenném azt is, hogy nagyon szép a sárga-kék komplementer miatt a színdinamika.
FrL

 Jelinek Gábor Jelinek Gábor

Szia Lio!
Örülök, hogy ennyire forgalmas kép lett ez nemzetközi vizeken is, gratulálok az APOD-hoz!
Baromi erős kis rövid expós sorozat, amely a legközelebbitől a legtávolabbi objektumokig felvonultat szinte mindent (de hol van egy "tökös" ilyenkor igaz?-haha..csak vicceltem XD ). Összhatását nézve olyan érzésem támad, mintha egy Naprendszert ismertető film kiragadott képkockája lenne, ahol a Vénusz pályát (az ISS rajzolja fel) és halad a kamera a mélyűr felé, háttérben annak objektumaival. Igazi fantasztikum, de mégis valós hozzávalókból kotyvasztotta a természet! :)