Észlelőrét

A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája

Együttállás a Perseusban: A C/2017 T2 (PANSTARRS) és ​​​​​​​a Perseus-ikerhalmaz

A C/2017 T2 (PANSTARRS) üstökös a Földről látható égi útjának egyik legszebb együttállását 2020. január 26/27-én a Perseus csillagkép híres ikerhalmazaival alkotta (NGC 869, NGC 884).

A téli felhős időszak kifogott rajtam, ezért csak egy héttel később tudtam megörökíteni az ikerhalmaztól addigra már távolabb került kométát. A felvétel készítését február elsején az esti órákban kezdtem el, de a kiváló átlátszóság ellenére rengeteg hátráltató körülmény is akadt. Az üstököstől 48 fok távolságra lévő majdnem 50%-os megvilágítottságú és -10,6 magnitúdó fényességű Hold zavaró fénye mellett, a viharos széllel is meg kellett küzdenem. Hiába a kis és viszonylag stabil rendszer, sajnos a felvételek vezetését ez sokszor megzavarta, így végül egy rögtönzött szélfogó rendszerrel igyekeztem a széllökéseket tompítani - szerencsére sikerrel.

A fénykép bal alsó részét domináló objektum a Perseus-ikerhalmaz. Az NGC 869 és NGC 884 néven ismeretes kiemelkedően fényes csillagcsoportosulások - nyílthalamzok, amelyek egyenként körülbelül 300-350 csillagot és mintegy 5000 naptömegnyi anyagot tartalmaznak. Mivel viszonylag kevés csillag alkotja őket, ezért az a kevés csillag szupernagy tömegű. A halmazok 38 km/s-es sebességgel közelednek felénk, ennek ellenére természetesen aggodalomra semmi ok, hiszen 7600 fényévre találhatók tőlünk. A halmazok egymás közötti távolsága nagyjából 100 fényév.

Készítette

Majzik Lionel

Optika

Sky-Watcher Esprit 80/400 mm apokromatikus refraktor

Kamera

Canon EOS 1300D (átalakított)

Mechanika

Sky-Watcher EQ6-R Pro GoTo

Helyszín

Tápióbicske

Dátum

2020-02-01

Expozíciós adatok

19 x 180 sec - ISO 1600

Hozzászólások

 Majzik Lionel Majzik Lionel

Köszönöm szépen! :) A C/2019 Y4 (ATLAS) üstökös egészen ígéretesnek tűnik májusra, bízzunk benne, hogy nem esik szét addigra!

 Nagy Zoltán A. Nagy Zoltán A.

Ez nagyon szép lett Lionel! Egész finom részletei vannak az üstökösnek, és nagyon szépek, természetesek a színei.
De ránk férne már egy "rendes" üstökös, miket lehetne lőni róluk ezekkel a kifinomult technikákkal... :)

 Majzik Lionel Majzik Lionel

Köszönöm szépen a hozzászólásod Laci! Így van, készültem rá, de végül csak ilyen kompromisszumos megoldást tudtam kihozni a témából.

Igen, ez az új optika. Sajnos egyelőre nem igazán tudtam kihasználni a benne rejlő lehetőségeket: elsőnek a csillaghalókat kellett javítani, majd ebből kifolyólag a jusztírral lett gond - ezt lehet észrevenni a bal alsó sarokban. Remélhetőleg a következő hetekben ez is korrigálva lesz és végre 100%-os lesz a műszer! :) Ezeket leszámítva nagyon elégedett vagyok vele és a fókusz is csak az első órában kritikus, utána egész jól megtartja.

Ezen felvételen már javítottam a bal alsó sarok csillagain, de egy bizonyos szint után úgy éreztem, hogy inkább ront a felvételen, ezért ennél a pontnál megálltam. A hétvégén mindenképp megnézem újra, hogy mit tudok még tenni velük és ha sikerül jön az új verzió! :)

Dr. Francsics László Dr. Francsics László

Neked is megvolt ezek szerint :-) Ez az új cső? Jól bevált? Milyen az Esprit?

Szép lett amúgy, tetszenek a csillagok, szép természetes kép. Talán a bal alsó sarokban mintha parányit elhúzna, de lehet, hogy ezt finoman lehet korrigálni!
Laci