Észlelőrét

A Magyar Asztrofotósok Egyesületének galériája

M31 Androméda-köd

Az Androméda-köd talán a leggyakrabban fotózott mély-ég objektum, korábban már próbálkoztam is vele, de nem voltam igazán elégedett a korábbi eredményeimmel, ideje volt már lefényképeznem.

Az M31 magja, és ahhoz közeli területe akár szabad szemmel is megfigyelhetőek nagyon jó ég esetén. A fényképen a beégett mag körül spirális alakban porfelhők rajzolódnak ki, ezt halványabb térség övezi, körkörös sötét porfelhőkkel együtt. Spirálgalaxis, ugyanakkor karjai kevésbé vehetőek észre, mivel csaknem a peremével fordul felénk. Korongjának fényessége lassan csökken a magtól kifelé, csak a peremen halványul el hirtelen. Megfigyelhető még két nagyobb kísérőgalaxisa: az M32, és az M110 galaxisok.

Első írásos emlékünk egy perzsa csillagásztól , Abd-al-Rahman Al-Sufitól származik, Kr. u. 964-ből. Távcső segítségével Simon Marius figyelte meg elsőként, 1612-ben, majd tőle függetlenül Giovanni Batista Hodierna fedezte fel újra 1654-ben. Charles Messier 1764 augusztusában vette fel katalógusába. A legközelebbi önálló galaxis, de még így is két és fél millió fényévre van, átmérője 140.000 fényév.

A feldolgozás Nebulosity, Startools, és Photoshop szoftverek segítségével történt.

Készítette

Ágoston Zsolt

Optika

200/800 Newton (Skywatcher)

Kamera

Canon EOS 6D

Mechanika

Skywatcher HEQ-5 Pro GoTo

Helyszín

Zalaegerszeg

Dátum

2017-08-18

Expozíciós adatok

56x180s=168perc, ISO800